Ceny owoców i warzyw pozostaną w trendzie wzrostowym?

Autor: Credit Agricole 19 września 2022 12:54

Ceny owoców i warzyw pozostaną w trendzie wzrostowym? Dynamika cen owoców i warzyw pozostanie w trendzie wzrostowym/ fot. shutterstock

Ze względu wyraźny postęp technologiczny i rosnącą specjalizację w polskim rolnictwie, zmniejsza się wpływ negatywnych warunków pogodowych na produkcję. W efekcie mimo nienajlepszych warunków pogodowych w tym sezonie, produkcja owoców i warzyw ukształtowała się na relatywnie wysokim poziomie. Jest to czynnik ograniczający wzrost dynamikę cen owoców i warzyw - podaje Credit Agricole w publikacji "Agro Mapa".

Zbiory owoców powyżej średniej wieloletniej

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 29.07.2022, tegoroczne zbiory owoców wyniosą ok. 5,3 mln t (+7,2% r/r) i tym samym ukształtują się one wyraźnie powyżej średniej wieloletniej za ostatnie 5 lat. Zbiory owoców z drzew są obecnie oceniane na ponad 4,7 mln t (+5,8% r/r), podczas gdy zbiory owoców jagodowych na ponad 0,6 mln t (+9,3% r/r). Zgodnie z raportem GUS warunki agrometeorologiczne sprzyjały przezimowaniu upraw sadowniczych i na przeważającym obszarze kraju nie stwierdzono strat mrozowych. Ze względu na relatywnie niskie temperatury oraz brak opadów na początku wegetacji kwitnienie rozpoczęło się z opóźnieniem.

Odnotowana wiosną susza doprowadziła do dużego opadu zawiązków owocowych. Mimo, że w tym roku nie wystąpiły straty związane z wiosennymi przymrozkami, to w części regionów kraju doszło do strat spowodowanych gradem. Latem i wczesną jesienią warunki agrometeorologiczne uległy poprawie, choć w wielu regionach mieliśmy do czynienia z suszą. W przypadku owoców z drzew, zbiory jabłek oceniane są na poziomie ok. 4,2 mln t (+5% r/r), wiśni na ok. 183 tys. t (+10% r/r), śliwek na ok. 132 tys. t (+12% r/r), gruszek na ok. 82 tys. t (+19% r/r) oraz czereśni na ok. 78,5 tys. ton (33% r/r). W przypadku owoców jagodowych zbiory porzeczek ogółem szacowane są na ponad 151,5 tys. t (bez zmian), truskawek na niemal 185 tys. t (+18,8% r/r), malin na ok. 111 tys. t (+7% r/r), borówek na ok. 64 tys. t (+15%) oraz agrestu na ok. 9,8 tys. t (bez zmian).

Zbiory warzyw na poziomie średniej wieloletniej

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 29.07.2022, tegoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosą ok. 4,0 mln t (+3% r/r), a tym samym ukształtują się na poziomie średniej wieloletniej za ostatnie 5 lat. Chłodna i sucha wiosna opóźniła i wydłużyła w czasie siewy warzyw. W konsekwencji wschody warzyw były relatywnie słabe i nierównomierne. Miesiące letnie charakteryzowały się zmiennością, a w szczególności niekorzystnie na wzrost przyczyniły się wysokie temperatury powietrza w czerwcu oraz lipcu, jednakże deszcze w tych okresach poprawiły stan wilgotności gleb. Zbiory kapusty oceniane są na ok. 680 tys. t, kalafiorów na ok. 130 tys. t, cebuli na ok. 650 tys. t, marchwi na ok. 620 tys. t, buraków ćwikłowych na ok. 240 tys. t, ogórków na ok. 145 tys. t, a pomidorów na ok. 172 tys. t. Zbiory pozostałych warzyw gruntowych szacuje się na ok. 1,4 mln t.

Wzrost cen owoców i warzyw ograniczany przez dobre zbiory

Ze względu wyraźny postęp technologiczny i rosnącą specjalizację w polskim rolnictwie, zmniejsza się wpływ negatywnych warunków pogodowych na produkcję. W efekcie mimo nienajlepszych warunków pogodowych w tym sezonie, produkcja owoców i warzyw ukształtowała się na relatywnie wysokim poziomie. Jest to czynnik ograniczający wzrost dynamikę cen owoców i warzyw. W przeciwnym kierunku oddziałują natomiast rosnące koszty produkcji owoców i warzyw, związane m.in. z rekordowymi cenami nawozów. W konsekwencji uważamy, że w najbliższych kwartałach dynamika cen owoców i warzyw pozostanie w trendzie wzrostowym -  informuje Credit Agricole w publikacji "Agro Mapa".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI