Ceny owoców: Czereśnia w hurcie nadal drożeje, ceny wiśni znowu w dółwww.sadyogrody.pl - 13 lipca 2018 11:21


Na większości krajowych giełd hurtowych znaczny wzrost cen odnotowuje czereśnia. Natomiast spadki cen nadal najbardziej dotykają producentów wiśni, choć sezon na te owoce jest w pełni. Dobrze się mają ceny jabłka letniego Early Geneva. Na większości giełd cena za skrzynkę wynosi ponad 50 zł. Giełda we Wrocławiu i Rzeszowie nie zaskakuje, tam od tygodnia ceny są na stabilnym poziomie.

Na podwarszawskich Broniszach cena jabłek Early Geneva nadal jest wysoka. Za skrzynkę jabłek trzeba zapłacić już ponad 50 zł. Bieżąca cena tej letniej odmiany zaczyna się od 2,60 zł do nawet 3,50 zł za kilogram. Ceny czereśni bez większych zmian, wynoszą od 7 do 14 zł za kilogram. Znacznie podrożały maliny. Jeszcze na początku tygodnia wyceniane były na 9-12 zł za kilogram. Obecnie za kilogram tych owoców trzeba zapłacić od 10 zł do 14 zł za kilogram. Sezon zbioru wiśni jest w pełni ale ceny nie są zadowalające. W porównaniu z początkiem tego tygodnia cena minimalna spadła z 3 zł do 2,85 zł. Maksymalnie plantatorzy wyceniają owoce na 3,50 zł za kilogram.

Giełda w Poznaniu również ma w swojej ofercie odmianę Early Geneva i jej cena jest również wysoka. Za 15 kilogramową skrzynkę zapłacimy od 40 do 55 zł. Cenowej zmianie uległy czereśnie, w poprzedniej analizie kilogram owoców kosztował 5 - 9 zł. Dziś  jest drożej i trzeba za nie zapłacić 6-12 zł za kilogram. Kilogram malin krajowych wynosi od 6 zł do 16 zł.

Tendencja spadkowa wiśni odczuwalna jest również na poznańskiej giełdzie. Kilogram owoców kosztuje od 3 do 5 zł gdy jeszcze na początku tygodnia ceny utrzymywały się na poziomie 5-6 zł za kilogram.

Na lubelskiej giełdzie Elizówka, podobnie jak na innych, wzrosła cena czereśni. Jeszcze na początku tygodnia trzeba było za nie zapłacić 2-6 zł. Obecnie cena wzrosła do 3-10 zł za kilogram. Bez większych zmian mają się maliny. Cena minimalna malin na tamtejszej giełdzie to 6 zł. Maksymalnie zapłacimy 7 zł za kilogram tych owoców. Nie zaskakuje cena wiśni, tutaj również cena w dół z 4-6 zł do 2-2,67 zł za kilogram. 

W Łodzi ceny czereśni także poszły w górę. Czereśnia Poznańska sprzedawana jest w cenie między 4 - 6 zł/kg (było 2-4 zł/kg). Kordia również w górę. Było 4-6 zł/kg a obecnie trzeba za nią zapłacić od 5 do 10 zł za kilogram. Na łódzkiej giełdzie doszła odmiana Regina. Sprzedawana jest od 8 do 10 zł za kilogram. Niewielkiej zmianie uległa cena malin. Na początku tygodnia wyceniana była od 6 zł do 12 zł, a obecnie wyceniana jest na 7 zł do 12 zł za kilogram.

Bez zmian natomiast mają się ceny wiśni. Wiśnia sokówka wyceniana jest w Łodzi na 2- 3 zł/kg, a cena wiśni Szklanka wynosi obecnie 2-4 zł/kg.

Natomiast w porównaniu do Giełdy Bronisze jabłka odmiany Early Geneva nie cieszy się w Łodzi tak wysoką ceną. Jest dużo taniej i za 15 kilogramową skrzynkę zapłacimy od 20 do 40 zł.

Ceny czereśni na Wrocławskich Targach Piast bez większych zmian. Kosztują od 7 do 15 zł. Nie zmieniły się ceny malin, tak jak na początku tygodnia wynoszą od 15 do 16 zł/kg. Zmianie nie uległa również cena wiśni, owoce nadal wyceniane są między 3-5 zł za kilogram.

Identyczna sytuacja jest na giełdzie Agrohurt w Rzeszowie. Plantatorzy i producenci sprzedają czereśnie w cenie 8-9 zł/kg. Maliny kosztują -8 zł za kilogram. Również cena za wiśnie nie uległa zmianie i podobnie jak ostatnio owoce te kosztują 2,5-3 zł za kilogram.