Ceny jabłka na Broniszach do 40 proc. niższe niż przed rokiem

Autor: PAP 07 lutego 2022 13:07

Ceny jabłka na Broniszach do 40 proc. niższe niż przed rokiem Na Broniszach jabłka tańsze nawet o 40 proc niż w ubiegłym roku/ Fot. materiały własne

Na rynku hurtowym w Broniszach jabłka są tańsze niż w ubiegłym roku o 20-40 proc. Najbardziej podrożało w tym sezonie pomelo przywożone z Chin, które kosztuje ok. 11 zł za sztukę.

Styczeń nie był dobrym miesiącem dla handlu owocami i warzywami, w lutym zaś na wielkość obrotów wpływają zimowe ferie - powiedział ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. 

Na rynku owoców podaż i ceny jabłek bez zmian, ale ogólnie są tańsze niż w ubiegłym roku o 20-40 proc. Jabłka w hurcie kosztują od 1,6 do 2,6 zł/kg.

Cortland i Lobo najtańsze na Rynku Bronisze

Najwyższe ceny osiągają odmiany Cortland i Lobo. W sumie na 3 lutego br. krajowe owoce są o ok. 14 proc. tańsze niż w ubiegłym roku.

Jakie ceny owoców importowanych?

Oferowane są także owoce z importu np. pojawiły się truskawki z Grecji, kosztują one 17-20 zł/kg, zróżnicowane są ceny kiwi - z Grecji - 9 zł/kg, a z Nowej Zelandii - 16 zł/kg. Takie różnicą cenowe można też zauważyć w przypadku cytrusów, najtańsze są z Turcji. Najbardziej podrożało w tym sezonie pomelo przywożone z Chin, kosztuje ok. 11 zł za sztukę. W sumie importowane owoce są o ok. 9 proc. droższe niż przed rokiem.

Jak zaznaczył Kmera, na rynku w Broniszach kupujący robią większe zakupy, ale rzadziej i nieregularnie przez pandemię.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI