Ceny jabłek wzrosną ale dopiero po nowym roku?

Autor: freshplaza.com 19 października 2022 11:00

Ceny jabłek wzrosną ale dopiero po nowym roku? Eksporter: Ceny jabłek będą wyższe ale dopiero po nowym roku/ fot.shutterstock.com

- Jeśli eksport wzrośnie w czwartym kwartale tego roku, spodziewam się, że wyższe ceny za jabłka zobaczymy w pierwszym kwartale 2023 roku - uważa Jan Nowakowski, menedżer firmy Genesis Fresh eksportującej jabłka.

Jest szansa na wyższe ceny jabłek?

Od początku sezonu istnieje bardzo duży popyt na jabłka Gala. Jabłka Golden Delicious już teraz trafiają do klientów - mówi Jan Nowakowski w rozmowie z Freshplazą.

- Ceny polskich jabłek są porównywalne z cenami zeszłego sezonu. Widziałem, że inne kraje produkujące jabłka również rozpoczęły swój sezon z nieco niższymi cenami. Jeśli eksport wzrośnie w czwartym kwartale tego roku to spodziewam się, że wyższe ceny zobaczymy w pierwszym kwartale 2023 roku. To będzie trudny sezon ze względu na większą konkurencję ze wszystkich zakątków globu, ale jestem pewien, że w tym sezonie uda nam się sprzedać całą naszą produkcję - uważa Nowakowski.

Sadownicy będą musieli pogodzić się z wysokimi cenami energii

Menedżer Genesis Fresh uważa, że ​​nierealne jest, aby Polska wyprzedała całe zapasy jabłek na początku sezonu. Dlatego po prostu producenci i eksporterzy będą musieli radzić sobie z wyższymi cenami energii.

- Wszystkie kraje borykają się z tymi samymi problemami, jeśli chodzi o ceny energii. Większość plantatorów i dystrybutorów jabłek myśli o sprzedaży całego zapasu jabłek na początku sezonu. Jest to cel niemożliwy, nawet jeśli popyt byłby znacznie wyższy niż obecnie. Ponadto, gdybyśmy teraz sprzedali wszystkie jabłka, nie mielibyśmy żadnych owoców w dalszej części sezonu, co byłoby niekorzystne dla konsumentów - mówi Nowakowski dla Freshplazy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI