Ceny jabłek są dużo wyższe niż rok temu?Agrobiznes w TVP - 17 października 2019 12:59


Jabłka ponad 80 proc. w górę, gruszki prawie 70 proc. - owoce deserowe dużo droższe niż rok temu - wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa. A to głównie zasługa mniejszych od rekordowych ubiegłorocznych zbiorów – podaje Agrobiznes w TVP.

Ale więcej trzeba zapłacić nie tylko za owoce przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. Wyraźnie więcej kosztują też te kupowane przez zakłady przetwórcze, a rekordzistami wzrostów są jabłka.

We wrześniu za owoce do tłoczenia firmy płaciły ponad dwa razy więcej niż przed rokiem. Podobnie za maliny, droższe były też śliwki.

Widoczne są zmiany również na rynkach hurtowych. Ceny jabłek w porównaniu ze stawkami sprzed roku są o 75 proc. wyższe. W zestawieniu września z sierpniem o 15 proc. Większość owoców w klasie ekstra kosztuje przynajmniej 2-2,5 zł/kg, choć za niektóre odmiany trzeba zapłacić znacznie więcej.

Wyjątkowo poszukiwana jest Szara Reneta, a jej ceny zaczynają się od 4 zł/kg. Cortlandy i Lobo kosztują 2,5-3 zł/kg, Celesta – 3,5 zł/kg. Ale to już końcówka odmian letnich.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.