×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny jabłek na sortowanie. Sadownicy czekają na ożywienie

Autor: www.sadyogrody.pl 10 stycznia 2022 16:09

Ceny jabłek na sortowanie. Sadownicy czekają na ożywienie Ceny jabłek na sortowanie: monotonia trwa/ fot.shutterstock.com

Branża sadownicza z niecierpliwością czeka na ruch wobec popytu i cen jabłek na sortowanie. Póki co, ceny stoją a na rynku notujemy raczej przestój.

Jak informuje Związek Sadowników RP porównując miniony miesiąc do grudnia 2020 roku zauważalny jest kolejny wzrost eksportu polskich jabłek. Ogółem w grudniu 2020 wyeksportowaliśmy nieco ponad 37 tys. ton, a w grudniu 2021 ponad 11 tysięcy ton więcej.

Choć są to optymistyczne dane to obecnie, niestety nadal rozczarowujące są ceny jabłek deserowych. Do tego obecny popyt również nie napawa sadowników optymizmem.

Ceny za jabłka do sortowania w rejonie wareckim

Ceny za Galę odmian paskowanych w wareckim doszły do 1,90 - 2 zł za kaliber  7+.  Za drobniejsze kalibry sadownicy otrzymają 1,30 zł za rozmiar 6,5-7, 1 zł za rozmiar 6-6,5 i  0,80 zł za kaliber 5,5-6.

Popyt na Galę paskowaną wykazuje w szczególności rynek Indyjski, a eksporterzy informują, że obecnie trudno im jest zakupić od sadowników odpowiednią ilość tej odmiany.

Gala bez pasków kupowana jest za 1,50 w rozmiarze od 7 w górę. Za drobniejsze rozmiary otrzymać można od 1 zł do 0,70 zł. Gala Must nadal nisko- 1 ł za kaliber 7-9 a popyt na nią jest znikomy.

Golden Delicious 7+ kupowany jest za 1,30 zł. Drobniejsze owoce po 0,80 zł.

Popularne odmiany jabłek na polskie markety

Najdared, Idared i Szampion cenione są na zaledwie 0,80 zł za kaliber 7-9. Zdarzają sie oferty 0,90 zł . Za drobne owoce sadownicy otrzymają 0,70 zł.

Podmioty sortujące poszukują Princa, Jonagoreda i Ligola jedynie z kontroli. Za kaliber 7-9 firmy płacą 0,90 zł, za kaliber 6,5-7- jedynie 0,70 zł.

Za Mutsu sadownicy mogą otrzymać 1 zł za kaliber 7-9 i 0,70 za rozmiar 6,5-7.

Z informacji od firm sortujących wynika, że popyt na jabłko ze strony marketów jest słaby i w zasadzie od dłuższego czasu wykazuje tę samą tendencję. Każdy liczy na ożywienie w handlu zarówno na rynku krajowym jak i w eksporcie. Optymiści liczą na poprawę sprzedaży wysortowanego jabłka już od drugiej połowy stycznia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI