Ceny jabłek na sortowanie: Rośnie zainteresowanie Glosterem

Autor: sadyogrody.pl 08 lutego 2021 08:38

Ceny jabłek na sortowanie: Rośnie zainteresowanie Glosterem W grupach producenckich i firmach handlowych popyt na jabłko z Kontrolowanej Atmosfery staje się coraz większy./ fot. shutterstock.com

W grupach producenckich i firmach handlowych popyt na jabłko z kontrolowanej atmosfery staje się coraz większy. Notowane jest duże zainteresowanie zakupem Gali paskowanej, ale odbiorcy zaczęli interesować się także Glosterem.

Podmioty kupujące coraz bardziej poszukują jabłka o dobrej jakości z kontrolowanej atmosfery, ale owoce pochodzące ze zwykłej chłodni jeszcze udaje się sprzedać na bieżące sortowanie. Według informacji eksporterów obecnie na rynku brakuje dobrej jakości Szampiona z powodu częstego tzw. "korka" na tej odmianie. 

W okolicach Warki i Grójca ceny zakupu Gali paskowanej na sortowanie wynoszą około 2 -2,20 zł za kilogram w kalibrze 7-9, rozmiar 6,5-7 wyceniany jest średnio na 1,50 zł, za kaliber 6-6,5 firmy kupujące płacą około 1 zł. W okolicach Białej Rawskiej Gala kupowana jest trochę taniej - nawet po 1,80 zł powyżej rozmiaru 6,5. W wielu przypadkach brakuje zainteresowania zakupem Gali Must

Z kolei odmiana Red Chief wyceniana jest przez podmioty kupujące w większości regionów na 1,70-1,80 zł w zależności od jakości. Za kaliber 0d 6,5- 7 sadownikom proponowana jest cena 1 zł za kilogram. Golden kupowany jest przeważnie w cenie 1,80 zł za kaliber 7-9, owoce poniżej tego rozmiaru wyceniane są na 1,1 zł. Zdarzają się ofert cenowe na poziomie 1,30 zł za Goldena ze zwykłej chłodni. Kupujący skarżą się na dosyć słabą jakość Goldena - często obecny jest parch przechowalniczy tzw.  "wtórniak".

Prince kupowany jest za 1,40- 1,50 zł za rozmiar 7-9, w kaliber 6,5-7 owoce wyceniane są na 0,90 zł za kg. Szampion i Jonagored na tym samym poziomie cenowym- 1,20-1,30 za rozmiar 7-9. Drobniejsze jabłko kupowane jest za 0,70 zł. Nieco drożej kupowany jest Ligol 1,30-1,40 zł/kg, za  drobniejsze jabłka w rozmiarze 6,5-7 firmy płacą 0,70 zł.

Za Idareda sadownicy chcący oddać jabłka na sortownie mogą otrzymać przeważnie 1 zł za kilogram tej odmiany w rozmiarze od 7 do 9 cm. Drobniejsze jabłko podobnie jak Ligol czy Szampion kosztuje 0,70 zł.

Z relacji eksporterów wynika, ze odbiorcy coraz bardziej wykazują zainteresowanie Glosterem. W tym sezonie Gloster przeważnie jest dobrej jakości, bez plam, o dobrym wybarwieniu. W przeciwieństwem do eksportu, nie ma zbytu dla Glostera na skupach o celach sokowych. Obecna cena Glostera na sortowanie to 0,80 zł za kaliber 7-9, poniżej jabłko kupowane jest za 0,70 zł.

 

Ofert kupna i sprzedaży jabłek znajdziesz na www.gieldarolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI