×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny jabłek na sortowanie odbijają się od cen przemysłu?

Autor: www.sadyogrody.pl 29 listopada 2021 16:08

Ceny jabłek na sortowanie odbijają się od cen przemysłu? Ceny jabłek na sortowanie odbijają się od cen przemysłu ?/fot. shutterstock.com

W nowym tygodniu handlowym ceny jabłek na sortownie  w regionie wareckim wzrosły tylko dla wybranych odmian. Ceny za najpopularniejsze odmiany jabłek nadal są niewiele droższe od cen jabłek przemysłowych.

Ceny za Galę odmian paskowanych ponownie notują niewielkie wzrosty cenowe i wynoszą obecnie 1,80 zł za kaliber 7+. W branży słyszy się o cenach 1,90-2 zł ale nie udało nam się uzyskać takiej ceny u żadnego pytanego przez nas eksportera.

Za kaliber 6,5-7 otrzymać można 1,20 zł(było 1 zł) oraz 0,80 - 1 zł za drobniejsze owoce.

Golden Delicious nadal poszukiwany

Obecnie nieco wyższe ceny notowane są za Golden Deliciousa. W wareckim Golden w rozmiarze od 7,5 kupowany jest od 1,20 zł do nawet 1,40-1,50 zł w zależności od kupującego. Golden od 7 do 7,5 w cenie 1-1,10 i 70 gr za kaliber 6,5-7. Popyt na Goldena, jak już informowaliśmy, nadal utrzymuje się na dobrym poziomie: Wzrosły ceny jabłek na sortowanie. Które odmiany najdroższe?

Jak informują podmioty handlowe zakup jabłek tej odmiany jest trudny. Sadownicy nie są chętni na sprzedaż Goldena ze swoich obiektów chłodniczych po obecnych cenach, licząc na dalsze podwyżki.

Po ile Szampion, Ligol i Jonagored na sortowanie ?

W regionie wareckim ceny dla najpopularniejszych odmian jabłek jak Szampion, Ligol, Prince i Jonagored nadal utrzymują się na poziomie  0,70-0,80 zł/kg za kaliber 7,5-9 i 0,50 zł za drobne jabłko. Ceny są stabilne już od kilku tygodni z rzędu a popyt nie ma tendencji rosnących. 

Firmy handlujące jabłkiem nie mają zbyt wielu zamówień na te odmiany ze strony głównych odbiorców czyli marketów. Według doniesień popyt ze strony marketów w porównaniu do poprzedniego miesiąca niestety obniża się.

Tym samym oferowane aktualnie ceny zakupu jabłek nadal nie stanowią zwrotu kosztów produkcji sadowniczej.

Nadal nie ma zapotrzebowania na Idareda

Idared praktycznie bez zmian, kaliber 7-9 kupowany jest po 70 groszy. Kaliber 6,5-7 na poziomie 50 groszy. Ceny wybitnie niskie ale stabilne. Na rynku nie ma jeszcze wysokiego zapotrzebowania na tą odmianę.

Przemysł wyceniany jest przeważnie na 0,25 zł po sorcie.

Odnosząc się do obecnie oferowanych cen deseru można tylko powiedzieć, że póki co odbijają się one od poziomu cen za jabłko przemysłowe... 

Jabłka i gruszki - sprawdź na gieldarolna.pl. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI