Ceny jabłek na sortowanie coraz niższe. Golden poniżej 1 zł?

Autor: www.sadyogrody.pl 01 października 2021 15:26

Ceny jabłek na sortowanie coraz niższe. Golden poniżej 1 zł? Obecna sytuacja cenowa na rynku jabłek deserowych robi się coraz bardziej niepokojąca. /fot. shutterstock.com

Obecna sytuacja cenowa na rynku jabłek deserowych robi się coraz bardziej niepokojąca. W regionie wareckim ceny jabłek na sortowanie są bardzo niskie, a zbliżający się kolejny tydzień nie zwiastuje poprawy.

W regionie wareckim ten tydzień kończy się z niższymi cenami dla jabłek deserowych na sortowanie, niż w ubiegłym tygodniu. 

Obecnie ceny za Szampiona w wareckim spadły o co najmniej 0,10 zł w odniesieniu do ubiegłego tygodnia. Aktualnie sadownicy dostaną za niego 0,70 zł/kg za kaliber 7+ oraz zaledwie 0,50 zł za kaliber 6,5-7. W ubiegłym tygodniu było to 0,80 zł.

Nadal niskie ceny zakupu ma Gala Must. Za kaliber 7+ ceny wynoszą zaledwie 0,80 zł. Tak samo wyceniany jest polski Prince, swego czasu tak bardzo cieszący się popytem - 0,80 zł za kaliber 7+ i 0,50 zł za kaliber 6,5-7. 

Warto zauważyć, ze na giełdach owocowych nie brakuje wystawianych przez sadowników ofert sprzedaży Gali Must za 1 zł a nawet 0,90 gr. O czym to świadczy...?

Golden na sortowanie za zaledwie 0,95 zł/kg

Coraz taniej kupowany jest Golden Delicious ! W ubiegłym tygodniu Golden kupowany był w cenie 1,10 zł za rozmiar 7+ . Obecnie ceny za niego wynoszą 0,95 zł, choć potrafi być kupowany nawet za 0,90 zł. Drobne owoce cenione są na 0,70 zł. Taki sam pułap cenowy oferowany jest dla Red Capa.

Bez większych zmian jedynie Gala paskowanych odmian- średnio 1,40-1,30 zł/kg.

Ceny jabłek deserowych będą jeszcze niższe?

Jak informuje jeden z podmiotów kupujących, jakość krajowego jabłka do sortowania jest bardzo dobra.

- Jakość jest dobra, tylko co z tego, jak nie ma na nie zbytu - mówi eksporter.  

Czy na prawdę jest aż tak źle z popytem przy najniższych cenach jabłka w Europie, jakie są w Polsce?

Firmy kupują jabłko typu Gala i Golden, ale bardzo często po to, by zamknąć je w swoich chłodniach. Odmiany bardziej pospolite są na bieżąco sprzedawane, ale  zdaniem firm handlowych, popyt ze strony kupujących nie jest wysoki. Według informacji z nowym tygodniem mają pojawić się nowe ceny, niekoniecznie lepsze.

Jeśli tak będzie, to kogo stać jest na sprzedaż jabłka deserowego za cenę, która powoli zbliża się do ceny przemysłu z najlepszych lat ?

Jakie ceny za gruszkę Konferencja?

W wareckim nie uległy zmianom ceny za gruszkę Konferencja. Kaliber powyżej 6 wyceniany jest na 2,30 zł, natomiast gruszka w rozmiarze od 5 do 6 ma cenę 1,30 zł.

 

Sprzedaj jabłka na Giełdzie Rolnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI