Ceny jabłek deserowych wahają się między 0,80 a 1,4 zł/kgAneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl - 13 lutego 2017 14:41


Sezon sprzedaży jabłek nabiera rozpędu. Wielu sadowników decyduje się już na sprzedaż, jednak są wciąż tacy, którzy liczą na wyższe ceny za jabłka deserowe. Jak obecnie się kształtują?

Jak mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia, ceny podstawowych odmian wahają się od 0,80 zł do 1,4 zł netto zależnie od odmiany. Jednak według niego, w obecnym okresie proponowane stawki wydają się już ocierać o granicę opłacalności. 

- Sprzedaż może nie jest ogromna, jednak stabilna. Sytuacja niestety jest zniekształcona przez niestabilną podaż. Wielu sadowników czeka na lepsze ceny i nikt nie wie jak zachowa się rynek gdy wielu z nich otworzy komory KA z towarem – przyznaje.

Według notowań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnie ceny jabłek deserowych w poszczególnych województwach wahają się między 0,91-1,1 zł/kg. Na Mazowszu owoce skupowane są najtaniej – za 0,91 zł/kg. Nieco więcej można otrzymać w Małopolsce (1 zł/kg), na Podkarpaciu (1-1,1 zł/kg) i w województwie łódzkim (1,02 zł/kg).