Ceny jabłek 2022: Prognozy nie są pozytywne

Autor: freshplaza.com 11 lutego 2022 12:05

Ceny jabłek 2022: Prognozy nie są pozytywne Na sezon jabłkowy w Polsce znacząco wpłynęła sytuacja polityczna z Białorusią. Trudniej jest eksportować produkty na wschód / fot. shutterstock

Na sezon jabłkowy w Polsce znacząco wpłynęła sytuacja polityczna z Białorusią. Trudniej jest eksportować produkty na wschód, a nadwyżka zapasów jabłek spowodowała obniżenie cen przez detalistów. Prognozy nie są pozytywne jeśli chodzi o ceny, wydaje się, że w najbliższym czasie nie będą one rosły - mówi Jan Nowakowski z Genesis Fresh na łamach Freshplazy.

Według Jana Nowakowskiego z firmy Genesis Fresh, sytuacja na Białorusi spowodowała, że detaliści obniżyli ceny skupu, ponieważ w tej chwili dostępnych jest więcej jabłek. - Generalnie sytuacja z Białorusią jest w tej chwili na poziomie politycznym. Wpływa to także na sprzedaż jabłek na Wschód, w tym sezonie. Klienci szukają sposobu na import polskich jabłek, co jest teraz trochę utrudnione. Wszyscy czekamy i obserwujemy jak sytuacja będzie się dalej rozwijać. Polityka lokalnych detalistów obniżających ceny skupu jest bezpośrednim efektem sytuacji na granicy z Białorusią. Oni po prostu widzą, że w tym sezonie są dostępne duże ilości jabłek i niewystarczające możliwości eksportowe - tłumaczy Nowakowski. 

Niskie ceny jabłek w sezonie 2021/22

Na szczęście dla Genesis Fresh, sytuacja z Białorusią w większości przypadków ich nie dotyczy. - Jeśli chodzi o naszą firmę, to w tym sezonie mamy stabilną sprzedaż, przy dobrym popycie ze strony naszych klientów. Konflikt na granicy nie ma na nas większego wpływu. Widzimy jedynie, że obecny poziom cen jest niski, zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi latami. Prognoza nie wskazuje na duży potencjał do wzrostu cen w dalszej części tego sezonu. Jednak polskie jabłka są dobrze rozpoznawalne na rynkach międzynarodowych i trafią do konsumentów. Widzimy również solidny popyt ze strony przemysłu przetwórczego w Polsce - dodaje. 

Mimo, że ceny są na niskim poziomie, a koszty uprawy jabłek znacznie wzrosły, Nowakowski uważa, że to wciąż nie wystarczy, aby obniżyć całkowitą produkcję jabłek w Polsce. - Od lat mówi się o tym, aby ograniczyć uprawę jabłek w Polsce. W praktyce jednak na to się nie zanosi, gdyż pojawiają się nowe plantacje odmian Gala i Golden - przyznaje Nowakowski. 

Obecne zapasy w Polsce są wyższe, ponieważ w tym sezonie zebrano więcej jabłek. - Wynika to również z faktu, że sprzedaż nie jest na tyle silna, aby pozbyć się wszystkich ilości. Na początku sezonu był dobry popyt. W tej chwili jesteśmy na typowym poziomie sprzedaży. Ceny w tym sezonie są niższe i dramatycznie niskie w porównaniu do zwiększonych kosztów produkcji. Mali plantatorzy będą walczyć o przetrwanie na rynku. Będą musieli się skonsolidować lub zmienić produkcję - podsumowuje rozmówca. 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI