Ceny i ekspozycja gruszek w sieciach handlowych pozostawiają wiele do życzenia

Autor: www.sadyogrody.pl 27 listopada 2020 08:19

Ceny i ekspozycja gruszek w sieciach handlowych pozostawiają wiele do życzenia Promocja na gruszki

Owoce drugiego lub trzeciego 'sortu', przejrzałe i obite, a ceny - albo za wysokie, albo nieadekwatne do jakości... To główne problemy ekspozycji i sprzedaży jabłek i gruszek w sieciach handlowych w Polsce. Postanowiliśmy sprawdzić ostatnią promocję w znanym sklepie.

W dniach 23-25 listopada w znanej sieci handlowej obowiązywała promocja na polskie gruszki w opakowaniach 1 kg w cenie 2,79 zł (na zdjęciu głównym efekty). Skąd taka niska cena, podczas gdy w grupach i firmach handlowych ceny za kg gruszek dobrej jakości dla sadownika oscylują wokół 2 zł/kg? Okazuje się, że to owoce o małym kalibru, mocno dojrzałe, z niedoskonałościami, przeznaczone do domowego przetwórstwa, najlepiej od razu. W tym samym sklepie przyjrzeliśmy się innym ofertom gruszek. Poza tą promocją, polskie Lukasówki i Konferencje oferowane były po 4,99 zł / kg. To dobra cena, ale niestety jakość nie była do nich adekwatna. Na takich akcjach niestety tracą nie tylko klienci, ale także mocno cierpi wizerunek polskiego sadownika.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia: 

 
Co sezon sadownicy skarżą się, że sieci handlowe nie dbają o ekspozycję, często owoce są przekładane do innych opakowań, nieświeże i niesprzedane wciąż leżą na półkach, podczas gdy dawno powinny zostać z nich zdjęte, ponieważ nie nadają się do konsumpcji.

W efekcie polskie owoce wyglądają jak towary gorszego 'sortu', zwłaszcza w porównaniu z owocami z zagranicy. To stwarza złudzenie, że importowane owoce to towary premium, a polskie – już niekoniecznie. Te praktyki szkodzą polskim producentom i wizerunkowi polskich owoców. Powodują ogromne straty wizerunkowe branży owocowej.

Sadownicy często oskarżają grupy producentów o to, że wysyłają do sieci handlowych jabłka wręcz przemysłowe, kiedy tak naprawdę dostawcy nie mają wpływu na ich „życie na sklepowej półce”.

Instytucje branże zgłaszają potrzebę kontroli tego co się dzieje na półkach sklepowych, aby polski konsument mógł się przekonać, że nie tylko zagraniczne owoce lub warzywa są najwyższej jakości. Jednak ze względu na duże niezorganizowanie naszej branży potrzebna jest pomoc państwa na tym polu, głównie organizacyjna.

 

Chcesz kupić lub sprzedać jabłka i gruszki? Zajrzyj na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI