Ceny cebuli w UE najwyższe od dziesięciu latpb.pl - 05 listopada 2018 08:54


Jak informuje Puls Biznesu w całej Europie brakuje cebuli a jej ceny są najwyższe od dziesięciu lat.

- Obecnie ceny płacone producentom za cebulę to około 1,38 zł za kilogram wobec 60 gr rok wcześniej. Z informacji płynących z GUS wynika, że produkcja cebuli może być w Polsce o 12 proc. niższa. Jednocześnie słychać, że z powodu suszy w niektórych krajach europejskich zmniejszy się nawet o kilkadziesiąt procent, więc można spodziewać się uzupełniania niedoboru u nas. Dla producentów, którzy mają deszczownie i mogli nawadniać plantacje, to świetny rok. — mówi w rozmowie z Pulsem Biznesu Irena Strojewska, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Cebulowe statystyki rokrocznie wyglądają podobnie. Powierzchnia upraw od lat oscyluje wokół 25-26 tys. hektarów, zbiory wynoszą 650 tys. ton, a spożycie w gospodarstwach domowych sięga 5,4 kg na osobę rocznie.

Andrzej Szwaja, szef grupy producenckiej Carota, znanej z marchwi i cebuli, twierdzi, że wieloletnia niezmienność to tylko pozory a po rekordowych cenowo miesiącach część rolników prawdopodobnie wróci do uprawy cebuli.

Więcej na ten temat w Pulsie Biznesu.