Bronisze: Zdrożały polskie pomidory i ogórki spod osłonsadyogrody.pl/ Bronisze - 13 grudnia 2018 12:49


Dużymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jak informuje Rynek Handlowy Bronisze szczyt handlowy spodziewany jest jak co roku na dni 13-24 grudnia. Jednak zgodnie z oczekiwaniami już teraz stanowczo podrożały polskie pomidory, ogórki spod osłon oraz ziemniaki. Ceny warzyw korzennych i kapustnych nadal wysokie.

Według doniesień Warszawskiego Rynku Hurtowego, świąteczne zakupy rozpoczną oczywiście kupcy hurtowi z dalszych części kraju ( województwo: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie) i bliskiej zagranicy czyli kraje bałtyckie, Białoruś, Ukraina.

Na razie sprzedawcy na Rynku Hurtowym Bronisze notują zwiększone zainteresowanie towarami świątecznymi, które mogą poleżeć w magazynie bez większych uszczerbków jakościowych np. kapusta kwaszona – 2,45-2,65 zł/kg czy ogórki kwaszone – 6-6,5 zł/kg.

Jak informują podwarszawskie Bronisze, obecnie stanowczo podrożały polskie pomidory i ogórki spod osłon do poziomu 6-8 zł/kg – odmiany czerwone i 8-15 zł/kg odmiany malinowe, ogórki 9-12 zł/kg. Ziemniaki krajowe również sukcesywnie drożeją i obecnie należy zapłacić za nie od 0,9-1,2 zł/kg.

Ustabilizowały się cen krajowych warzyw kapustnych i korzeniowych. Pomimo tego nadal zauważalna jest różnica cen w porównaniu z 2017 rokiem. Obecnie cebula kosztuje 1,4-1,8 zł/kg. O tej samej porze przed rokiem jej koszt wynosił 0,6-0,8 zł/kg. Podobna sytuacja dotyczy marchewki, której cena oscyluje między 1,3 a 1,6 zł/kg, gdy w 2017 wynosiła 0,6-0,85 zł/kg. Kapusta biała również jest znacznie droższa niż przed rokiem, kiedy za kilogram płaciliśmy 0,35-0,5 zł a obecnie kosztuje  1,1-1,3 zł/kg.