Bronisze: Rynek warzyw pod presją chwilowych niedoborówwww.sadyogrody.pl / Bronisze - 10 stycznia 2020 10:18


Rynek w okresie poświątecznym przeżywa okres chwilowych niedoborów. Chodzi przede wszystkim o importowane warzywa spod osłon. Odbija się to niestabilnymi i czasem wyższymi cenami  - informuje rynek hurtowy w Broniszach.

Nieznacznie podrożała marchew krajowa - 0,9-1,2 zł/kg za sortowaną ( importowana z Niderlandów na zbliżonym poziomie).

Krajowe ziemniaki Irga i Catania kosztują 1,2-1,33 zł/kg. Duża i stabilna jest podaż ziemniaków importowanych z Beneluxu. Cena waha się od 1,2 do 1,4 zł/kg. Cypryjskie młode ziemniaki są w stabilnej cenie - 3 zł/kg. 

Niska jest cena kapusty czerwonej - 0,8 zł/kg i białej 0,75 zł/kg. 

Podrożała kapusta pekińska, a jej cena wynosi 2,5-3,5 zł/kg. 

Cebula biała krajowa i importowana z Niderlandów kosztuje 1,33 zł/kg. 

Krajowe pomidory malinowe w zimowej cenie około 20 zł/kg dla porównania importowane malinowe z Hiszpanii dwa razy tańsze co ma również odzwierciedlenie w walorach smakowych.

Obowiązują również zimowe ceny na krajowe ogórki spod osłon 12-14 zł/kg, w tym sezonie maja silną konkurencję ze strony importowanych z Białorusi i Ukrainy (2 zł na kilogramie tańszych). Tańszą alternatywę mogą stanowić powlekane folią ogórki hiszpańskie w cenie 6 zł/kg.

W niewielki stopniu wahają się ceny hiszpańskich papryk 6,5-7,5 zł/kg, sałaty lodowej 3-3,6 zł/szt, brokuły 6-6,5 zł/kg i cukinii 6,5-7,5 zł/kg.