Bronisze: Mniejsza podaż bakłażanów i pomidorów gruntowych. Niskie ceny białej kapusty

Autor: Sylwia Sałyga/www.sadyogrody.pl 19 września 2020 10:10

Bronisze: Mniejsza podaż bakłażanów i pomidorów gruntowych. Niskie ceny białej kapusty Bronisze odnotowują mniejszą podaż bakłażanów i pomidorów gruntowych/ fot. shutterstock.com

Rynek Hurtowy Bronisze odnotowuje małą podaż pomidorów gruntowych w cenie 2-3 zł/kg oraz bakłażana, którego cena jest na poziomie 5-6 zł/kg. Malejąca podaż bakłażanów spowodowana jest zbliżającym się końcem jego produkcji.

Jak informują podwarszawskie Bronisze obecnie tania jest kapusta biała, kilogram wyceniany jest na  0,5 zł. Podobnie wygląda sytuacja kapusty czerwonej, jej podaż jest dosyć stabilna ale ceny niskie - 0,6 zł/kg. 

W ubiegłym roku pod koniec września warzywa kapustne przez długi czas utrzymywały wysokie ceny. W tym czasie wysokie ceny determinowane były przez suszę, która najbardziej dała się we znaki właśnie kapustnym. Na wysokie ceny wpływ miały także trudne do zwalczenia szkodniki i choroby w tych uprawach. Kapusta biała kosztowała wtedy 3,5-4,5 zł/szt i 1 zł/kg, kalafior 3,5-4,5 zł/szt, brukselka nawet do 7 zł/kg i kapusta czerwona ( 1,5-1,8 zł/kg).

Obecnie stosunkowo wysokie ceny dotyczą kalafiorów i brokułów 3-5 zł/szt oraz pekinki, za którą trzeba zapłacić ok. 3 zł/kg. Cebula biała kosztuje 0,65 zł/kg a jej podaż jest stabilna.

Spadła podaż bobu (15 zł/kg) , pomidorów gruntowych (2-3 zł/kg), bakłażanów (5-6 zł/kg), szpinaku (5-6 zł/kg) oraz rzodkiewki (2 zł/pęczek).

Na Broniszach dostępne są duże ilości ziemniaków a ceny są niskie. Odmiana Irga kosztuje 0,53 zł/kg. W ubiegłym roku o podobnej porze cena krajowych ziemniaków wynosiła od 1,33 do 1,66 zł/kg, a producenci zmagali się z silną konkurencją ziemniaków z importu (1-1,35 zł/kg) pochodzących z Anglii, Belgii, Holandii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI