Bronisze: Jakie ceny warzyw w hurcie?

Autor: Sylwia Sałyga 02 lipca 2021 15:08

Bronisze: Jakie ceny warzyw w hurcie? Bronisze: Jakie ceny warzyw w hurcie?/ fot. shutterstock.com

O aktualną dostępność i ceny warzyw krajowych i importowanych w hurcie zapytaliśmy Annę Kaszewiak, ekspertkę z Rynku Hurtowego Bronisze.

Warzywa z importu - oferta coraz uboższa

- Wiadomo, że okresie letnim warzywa z importu ustępują miejsca naszym rodzimym. Z importu dostaniemy jeszcze bakłażany, ale jest ich już niewiele, w cenie 4 do 4,40 za kilogram. Bataty kosztują od 8 do 9 złotych za kilogram. Dostępna jest także cebula, czosnek. Staniała także marchew, za kilogram zapłacimy od 2,30 do 2,80 zł - mówi Anna Kaszewiak, ekspertka z Rynku Hurtowego Bronisze.

- Cały czas dostępna jest papryka kolorowa - czerwona i żółta- z Niderlandów i Hiszpanii. Cena papryki kolorowej utrzymuje się cały czas na dość wysokim poziomie, dziś zapłacimy za nią od 8,30 do 13,00 złotych - dodaje Kaszewiak.

Seler naciowy kosztuje od 2,50 do 2,90 za sztukę. Dostępne są także ziemniaki z importu, głównie z Cypru.

Warzywa krajowe - dostępność duża ale ceny nieregularne 

- Ceny warzyw krajowych ulegają zmianom. Na ich wpływ ma przebieg pogody, dostępność towaru w danym momencie oraz jakość i klasa danego warzywa.
Obecnie polskie bakłażany dostaniemy w cenie 5 złotych za kilogram, botwinka od 2,50 do 2,80 za pęczek . Bób kosztuje od 6,50 7,50 za kilogram, brokuły od 3 do 4 złotych za sztukę - wymienia Anna Kaszewiak.

- Zmienia się cena kalafiora. Od kilku dni waha się ona od 4 do 6 złotych za sztukę. Dziś , przy lepszej pogodzie, takiej bez upału, zapłacimy za nie około 3,50 do 4 złotych - wyjaśnia ekspertka.

Ogórki gruntowe są w cenie około 4 złotych za kilogram.

- Fasolka szparagowa kosztuje od 10 do 12 złotych za kilogram, przeciętna to 11 złotych za kilogram. Pomidory malinowe kosztują od 2,50 do ponad 4 złotych  za kilogram, w zależności od rodzaju pomidorów, klasy (1B, 2 B, 3 B). Rzodkiew podłużna kosztuje 4 złote za kilogram, rzodkiewka od 1,20 do 1,50 za pęczek, i tu notujemy spadek ceny o prawie 14 procent - zauważa Kaszewiak.

Jeszcze trwa sezon na szparagi, teraz zapłacimy za nie od 12 do 16 złotych za kilogram. Kilogram szpinaku kosztuje od 5 do 6,50 . Sałata karbowana kosztuje od 1,87 do 2,90 za sztukę, a masłowa od 1,56 do 2,50 za sztukę.

- Dostaniemy także groszek zielony w strąkach, cena 10 złotych za kilogram. W sprzedaży pojawiły się także pierwsze grzyby, kurki -mówi Anna Kaszewiak, ekspertka Rynku Hurtowego Bronisze.

Ofertę sprzedaży warzyw zostaw na Giełdzie Rolnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI