Od czego zależy cena jabłek i gruszek? Rozpiętość cenowa jest duża

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 07 grudnia 2022 10:49

Od czego zależy cena jabłek i gruszek? Rozpiętość cenowa jest duża Sytuacja w handlu jabłkami na Broniszach jest stabilna. Nie widać żadnych ruchów cenowych w górę. / fot. sadyogrody.pl

Sytuacja w handlu jabłkami na Broniszach jest stabilna. Nie widać żadnych ruchów cenowych w górę. Nieco lepiej wygląda handel gruszkami. Ile teraz kosztują jabłka i gruszki?

Jabłka 2022 - jaka sytuacja na Broniszach? 

Sytuacja w handlu jabłkami na Broniszach jest praktycznie niezmienna. W zależności od dnia czy nawet godziny zwiększa lub zmniejsza się podaż, przybywa bądź ubywa kupujących. Jednak ceny są praktycznie stałe - nie widać większych ruchów w górę. 

Ceny jabłek od sadowników i hurtowników

- Jabłka można kupić po 0,80 zł/kg ale i po 3 zł/kg. Wszystko zależy od odmiany i standardu pakowania. Ma też znaczenie kto sprzedaje - sadownik czy hurtownik. Przecięta, bardziej popularna odmiana kosztuje 20-25 zł za 15 kilogramowy karton - mówi Maciej Kmera, ekspert rynku hurtowego Bronisze. 

Ceny droższych odmian jabłek. Ile kosztują?

Są również odmiany droższe - są to Lobo, Cortland, Empire i Szara Reneta. Ich ceny oscylują wokół 3 zł za ekstra klasę. Widać bardzo duże rozpiętości w handlu hurtowym na Broniszach. 

Ile kosztują jabłka słabszej jakości?

- Nie brakuje również jabłek o słabej jakości z piwnic. Nie wszyscy zdecydowali się na włączenie chłodni, przechowują jabłka w garażach, magazynach wobec czego jakość jest kiepska. Takie jabłka można kupić po 0,60-0,80 zł/kg. W przypadku takiego towaru każda cena jest możliwa. Zależy to też od wielkości - w Polsce cenione są grubsze jabłka - dodaje rozmówca. 

Ceny gruszek 2022 - jaka sytuacja na Broniszach? 

- Gruszki mają konkurencję na Broniszach z Belgii i Holandii. Dlatego trudno o wzrost cen. Konferencja kosztuje średnio 3,5 zł/kg. Za gruszki odmiany Lucas trzeba zapłacić 3 zł/kg - mówi Maciej Kmera. 

Ceny gruszek importowanych. Ile kosztują?

Gruszki importowane kosztują około 5 zł/kg za najgrubsze owoce. - Nie ma dużej podaży importowanych gruszek na Broniszach, jednak ich nie brakuje. Są to owoce większe, równiejsze, bez żadnych wad. Można powiedzieć, że jest to towar o wysokim standardzie - dodaje. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI