Bronisze: Duża podaż krajowych warzyw spod osłon i kapustnych z gruntuwww.sadyogrody.pl/ BRONISZE - 21 listopada 2019 12:05


Tegoroczna jesień oszczędziła nam jak dotąd znaczących przymrozków efektem tego jest dość znacząca podaż krajowych warzyw spod osłon i warzyw kapustnych z gruntu. Produkcja krajowa musi konkurować ze wzrastająca podażą warzyw importowanych co daje w efekcie spore wahania cen. Kończą się zbiory i warzyw kapustnych i korzeniowych.


Na rynku hurtowym w Broniszach jest duża podaż kalafiorów krajowych w cenie 2,3-3,5 zł/szt. Ich konkurencja z Hiszpanii kosztuje w zależności od dostawy od 4,75 do 7,5 zł/szt. Kapusta biała głowiasta kosztuje około 3-3,5 zł/szt, cena i podaż jest stabilna. Kapusta workowana 0,6-0,8 zł/kg. Duża jest też podaż krajowej kapusty pekińskiej - w cenie 1,2-1,5 zł/kg.

Zadziwiająco wysoka jest podaż papryk krajowych, ale też z importu – ceny wyrównane 6-7 zł/kg. Jedynie krajowa papryka zielona jest tańsza od importowanej bo po 2,5-3 zł/kg.

To już definitywny koniec podaży fasolki szparagowej, ostatnie wtorkowe notowanie to 13 -15 zł/kg. Wzrosła cena rzodkiewki krajowej do poziomu 1,66-2 zł/pęczek, mimo taniej konkurencji rzodkiewki włoskiej po 1 zł/pęczek.

Stała jest podaż cebuli krajowej i importowanej w cenie 1,15-1,33 zł/kg. Podobnie jak marchwi krajowej 0,7-0,85 zł/kg. Bardzo tani jest seler – nawet po 1,15 zł/kg – w minionych sezonach średnio około 2 zł/kg. Również pietruszka bije rekord – 1,15 -1,5 zł/kg – minionych sezonach 3-5 zł/kg.

Duże rozbieżności cenowe dotyczą sałaty masłowej krajowej od 1,25 do 2,5 zł/szt. Cena zależy od miejsca produkcji. Ogrzewana szklarnia kontra zimny tunel foliowy.

Wysokie ceny są na krajowe ogórki szklarniowe 8-10 zł/kg przy konkurencji importowanych
(Grecja/Albania, Hiszpania, Ukraina) po 4-5 zł/kg. Świadczy to wysokich notowaniach krajowej produkcji w stosunku do importowanej.

Z kolei pomidory krajowe czerwone i malinowe – notowane w przeróżnych cenach. Na przykład malinowy kosztuje od 3 do 7 zł/kg. Cena zależy od fazy dojrzałości i wieku krzaków pomidorowych.
Od kilku sezonów obserwujemy silna konkurencję importowanych pomidorów z Turcji i Hiszpanii. Tureckie kosztują około 4,5 zł/kg a hiszpańskie 5,5 zł/kg

Stabilna jest cena krajowych i importowanych ziemniaków 1,2-1,33 zł/kg.