Bronisze: Ceny warzyw osiągają niespotykanie wysokie poziomy

Autor: sadyogrody.pl/bronisze.com.pl 14 lutego 2019 16:20

Bronisze: Ceny warzyw osiągają niespotykanie wysokie poziomy fot. shutterstock

W lutym zazwyczaj obserwujemy wzrost cen warzyw krajowych. Spowodowane jest to zmniejszeniem podaży i kosztami przechowywania w nowoczesnych chłodniach. Jednak jak podaje Rynek Hurtowy Bronisze, w tym sezonie ceny poszybowały do wysokości bardzo rzadko spotykanych o tej porze roku.

Jak podają warszawskie Bronisze ceny warzyw osiągają w lutym niespotykane ceny. Kapusta biała w tym miesiącu kosztuje 2,20 zł za kilogram, w poprzednim roku o tej porze jej cena wynosiła 0,60 zł/kg. Kapusta czerwona sprzedawana jest za 2,80 zł/kg. W lutym 2018 jej koszt wynosił 0,80 zł/kg. Za kilogram cebuli obecnie klienci rynku hurtowego płacą 2,20 zł/kg gdy w poprzednim roku cena wynosiła zaledwie 0,6 zł.

Droższa jest także marchew - 1,5 zł/kg, w lutym 2018 jej cena wynosiła 1 zł. Jednak wśród wysokich cen w dalszym ciągu prym wiedzie pietruszka z ceną 8,5 (było 3,50 zł/kg). Burak ćwikłowy obecnie wyceniany jest na 1,20 zł/kg - w poprzednim roku jego cena wynosiła 0,7 zł/kg. Dwukrotnie droższy jest por. Za kilogram tego warzywa należy zapłaci nawet 4,50 zł (w lutym 2018 było 2 zł).

Powodem tak wysokich cen są niższe krajowe zbiory w 2018 r ale również i w UE, z której import miał zawsze działanie hamujące dla nadmiernych wzrostów cen. Szczególnie wzrosła cena kapusty białej do takiego poziomu, że opłacalny stał się import kapusty holenderskiej, która w Broniszach oferowana jest w zbliżonej do krajowej cenie 45 zł za worek 20 kg.

Wysokie ceny warzyw krajowych nie powinny odstraszać konsumentów, ponieważ długo przechowywane z pewnością nie straciły swej zdrowotności.

Ceny importowanych warzyw spod osłon utrzymują się z rozsądnych granicach. Papryki 7,5-8,5 zł/kg, cukinia 5-6 zł/kg, pomidory 6,5-7 zł/kg. Ogórki  z importu kosztują 6,5 zł/kg dla porównania krajowe wynoszą 8-9 zł/kg. Sałata lodowa kosztuje  6-6,5 zł/szt a za pęczek rzodkiewki zapłacimy 1,2-1,4 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI