Brexit wpływa na handel Wielka Brytania - Niderlandy

Autor: PAP 21 grudnia 2021 10:54

Brexit wpływa na handel Wielka Brytania - Niderlandy Import warzyw z Wielkiej Brytanii do Niderlandów zmniejszył się blisko o 50 proc rdr/ fot. pixabay

Brexit zadał cios nie tylko eksportowi holenderskiej żywności do Wielkiej Brytanii; import mięsa, nabiału, ryb, owoców i warzyw z Wysp Brytyjskich przez pierwsze osiem miesięcy 2021 r. zmniejszył się prawie o połowę rok do roku - wynika z danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS).

Raport CBS pokazuje, że wprawdzie całkowity eksport holenderskiej żywności w badanym okresie wzrósł o 5 procent, to jednak ten do Wielkiej Brytanii spadł o 8,1 proc.

Import żywności z Wielkiej Brytanii do Niderlandów spadł o ponad połowę

Od 1 stycznia 2021 r. weszły w życie nowe umowy i przepisy regulujące zasady dotyczące wzajemnego handlu między Wyspami Brytyjskimi a Unią Europejską. Swobodny przepływ towarów przestał istnieć i teraz, aby sprzedać np. pomidory czy sery, holenderscy eksporterzy muszą radzić sobie z urzędami celnymi. To wydłuża czas transportu, powoduje konieczność przejścia dodatkowych kontroli. Na przykład w przypadku świeżych produktów roślinnych i zwierzęcych konieczne są świadectwa zdrowia.

W 2015 roku brytyjski udział w holenderskim eksporcie produktów spożywczych wynosił 11,5 proc., obecnie jest to już tylko 7,6 proc. W rezultacie Wielka Brytania spadła z drugiego na czwarte miejsce na liście najważniejszych partnerów handlowych Niderlandów i znajduje się za Niemcami, Belgią i Francją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI