Brak eksportu jabłek do Białorusi będzie wyzwaniem dla polskich producentów

Autor: www.freshplaza.com 08 listopada 2021 14:56

Brak eksportu jabłek do Białorusi będzie wyzwaniem dla polskich producentów Brak eksportu jabłek do Białorusi będzie wyzwaniem dla polskich producentów/fot. shutterstock.com

Eksport jabłek z Polski do Egiptu znacząco nabrał tempa, jednak fakt, że Białoruś wstrzymała import polskich jabłek, może być prawdziwym wyzwaniem dla polskich plantatorów i eksporterów.

Według Mohameda Mawarana, dyrektora generalnego polskiej firmy eksportującej owoce- "Sarafruit", sezon jabłkowy nabrał ostatnio rozpędu.

- Sezon jabłkowy przebiega teraz dobrze. W przypadku Sarafruit nasze  odmiany Gala i Golden są już sprzedawane naszym klientom. Na początku handel szedł bardzo powoli, z powodu nowego systemu, który zastosował rząd egipski. Obecnie popyt w Egipcie jest porównywalny z poprzednimi latami mniej więcej w tym czasie. Faktem jest to, że koszty transportu i materiałów opakowaniowych znacznie wzrosły w porównaniu z poprzednim sezonem - mówi Mohameda Mawaran w rozmowie z freshplaza.com.

Brak handlu z Białorusią będzie mieć wpływ na polskich producentów jabłek

Ponieważ Białoruś nie importuje już jabłek z Polski z powodów politycznych, polscy hodowcy jabłek będą musieli zdać test aby przetrwać na rynku.

Marawan wyjaśnia: „Ten sezon będzie wielkim egzaminem dla polskich hodowców i eksporterów owoców i jabłek. Ogólnie z powodu sytuacji i napięć politycznych między Białorusią a Polską. Białoruś jest dużym rynkiem zbytu dla polskich jabłek, a nasz kraj ma tylko kilka kanałów sprzedaży jabłek.  Polska musi lepiej promować się w innych krajach. Jest jeszcze wiele ciekawych rynków do zbadania, dla rozwoju polskiego handlu jabłkami.”

 - Myślę, że w ciągu najbliższych kilku tygodni nastąpią pewne zmiany w eksporcie niektórych odmian, ponieważ przed świętami będą przewożone duże ilości. Do tego czasu rynek będzie musiał być stabilny, teraz jest to nieco skomplikowane, bo to dopiero początek sezonu. Ale później rynek egipski będzie tym, który pokaże nam ich zapotrzebowanie. Nie tylko rynek egipski, ale także inne rynki są zainteresowane importem polskich jabłek- dodaje Marawan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI