Boguta na konferencji SiO: Dużym problemem w wysyłkach na dalekie rynki jest logistykaAneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 07 listopada 2019 10:20


Dużym problemem w przypadku wysyłek na dalekie rynki jest logistyka i przedstawicielstwo na dalekich rynkach. Często zdarza się, że produkt dopływa do miejsca docelowego i ktoś kwestionuje jego jakość. Trudno bronić się na odległość - mówił Witold Boguta podczas V edycji konferencji Sady i Ogrody.

Istnieje wiele problemów na rynku owoców i warzyw. Zwłaszcza tych kierowanych do przetwórstwa. Mówi się ze jesteśmy trzecim na świecie największym producentem jabłek. Tak faktycznie jest jednak największy problem jest z zagospodarowaniem tej produkcji. Wszyscy producenci jabłek w Polsce twierdzą, że produkują jabłka deserowe jednak największym paradoksem jest to, że to cena jabłek przemysłowych wzbudza najwięcej emocji.

W zależności od roku większa część produkcji jabłek trafia do przemysłu, jednak mimo to relacje z przetwórcami są bardzo złe. 

Według niego, konieczne jest zwiększenie konsumpcji jabłek w Polsce. Obecnie spożywamy około 12 kg jabłek na osobę. Przy tak dużej produkcji jest to stanowczo za mało a dodatkowo z roku na rok konsumpcja spada.

Przed wprowadzeniem rosyjskiego embarga głównym rynkiem zbytu była Rosja. W najlepszym czasie do Rosji eksportowaliśmy około 1.200.000 ton jabłek. Cała branża aktywnie szuka nowych miejsce sprzedaży jednak na ten moment mamy dwa zasadnicze problemy: jakość i odmiany. Powinniśmy zadbać o produkcję wysokiej jakości, organizację producentów, odpowiednie przygotowanie produktów do sprzedaży i dobre relacje z przetwórstwem.

Na tyle na ile możemy staramy się działać jednak jest kilka wyznaczników tego skutecznego działania. Przede wszystkim musimy dysponować odpowiednią ofertą odmianową o odpowiedniej jakości. Ponadto musimy dysponować dużymi partami towaru o jednakowej jakości co są w stanie zapewnić tylko duże firmy handlowe albo zrzeszenia. Istotną kwestią jest też promocja. Jako sektor staramy się pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej. Ministerstwo Rolnictwa i KOWR również podejmują działania.

Dużym problemem w przypadku wysyłek na dalekie rynki jest logistyka i przedstawicielstwo na dalekich rynkach. Często zdarza się, że produkt dopływa do miejsca docelowego i ktoś kwestionuje jego jakość. Trudno bronić się na odległość.