Blue Haskap: Jagoda kamczacka to przyszłościowy gatunek. Może stać się eksportowym hitemAneta Gwara-Tarczyńska, Paulina Mroziak / www.sadyogrody.pl - 06 listopada 2017 15:30


Wierzę, że jagoda haskap (kamczacka) jest przyszłościowym gatunkiem. Wiem, że będzie to popularny gatunek pod warunkiem, że nasadzenia będą rozsądne. Nie chciałabym, żeby stało się tak jak w przypadku czarnej porzeczki. Niestety, prawdą jest, że każdy rynek może się przesycić - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Anna Litwin, współwłaścicielka gospodarstwa zajmującego się uprawą jagody kamczackiej (Blue Haskap) z Palczewa k. Warki.

Jagoda haskap (kamczacka) zdobędzie rynki czy w dalszym ciągu pozostanie niszowym gatunkiem?

To zależy od zbytu oraz od nowych, lepszych gatunków. Jakość naszych owoców jest dobra tylko Kanadyjczycy, Japończycy mają bardzo wygórowane standardy i wymagania. Zanim cokolwiek zaakceptują to minie kilka lat i kilka kontroli. Wierzę, że jest to przyszłościowy gatunek, bo gdyby tak nie było to nie zaangażowałabym się w to. Wiem, że będzie to popularny gatunek pod warunkiem, że nasadzenia będą rozsądne. Nie chciałabym, żeby stało się tak jak w przypadku czarnej porzeczki. Niestety, każdy rynek może się przesycić.

Wydaje mi się, że jagoda haskap (kamczacka) jest i w dalszym ciągu pozostanie dodatkiem do tradycyjnych upraw. Tak jak u nas mamy jabłka, jagodę, truskawki. Dużo zależeć będzie również od eksportu. Większy potencjał widać w rynkach azjatyckich niż nawet europejskich.

Polskie przetwórstwo jest zainteresowane tym gatunkiem?

Do polskiego przetwórstwa jagoda haskap (kamczacka) nie bardzo się nadaje, ponieważ jest droga. Nawet jeśli surowiec będzie kosztował 5 czy 6 zł/kg to i tak w dalszym ciągu pozostaje drogi jak na polskie warunki, a przypominam, że w tym roku ceny wahały się pomiędzy 12 a 16 zł za kg. Ile musiałby kosztować słoik dżemu czy soku, żeby go sprzedać z zyskiem?

Często bywa też tak, że jak uprawa staje się popularna to rynek psuje się jakością i ceną...

Tak jest ze wszystkim. Podobnie było z aronią, która była hitem a teraz jest bardzo mało popularna. Mam pewne obawy, czy jagoda nie podzieli losu aronii, ponieważ jest to podobny produkt, te same właściwości. Niestety prawda jest taka, że zachodnie kraje mają większą świadomość prozdrowotną niż my. Aronia jest bardzo popularna w Korei, a u nas – mało znana. Nasze polskie owoce są wysyłane do krajów azjatyckich. Stąd też moja nadzieja, że tak też będzie z jagodą haskap (kamczacką) chociaż bardzo bym chciała, żeby na dobre zagościła na polskich stołach.

Nie będzie łatwo ze względu na cenę, jednak można je próbować „przemycić”. Sok, który sami wytworzyliśmy pomieszałam z sokiem jabłkowy, żeby zobaczyć co z tego wyjdzie. Na 90 ml soku jabłkowego wystarczy dać 10 ml soku jagodowego, żeby pięknie zabarwić kolor. W zasadzie nie było różnicy w kolorze pomiędzy sokiem jagodowym a jagodowo-jabłkowym. Również smak jagodowy z jabłkiem był bardzo ciekawy. Być może warto w tym kierunku iść. Jagoda haskap (kamczacka) jest doskonałym substytutem jagody leśnej. Okoliczne piekarnie i cukiernie kupują ode mnie owoce do jagodzianek z racji tego, że są wcześniej niż jagody leśne.

Rynek jagody haskap (kamczackiej) rozwinie się?

Nie wiem do końca jak rozwinie się ten rynek. Czytałam artykuł, w którym duży producent jabłek stwierdził, że nie będzie przestawiał się na inne gatunki, ponieważ ma już wyrobione kanały sprzedaży a z jagodą haskap (kamczacką) trzeba zaczynać wszystko od podstaw. Zapewne ma swoje racje, jednak warto przeanalizować sytuację globalnie i zastanowić się kiedy ten ‘balon’ pęknie (mówię o jabłkach). Jagody haskap (kamczackie) to nie jest trudny produkt do wprowadzenia, w dodatku ma bardzo szerokie zastosowanie: przemysł przetwórczy, spożywczy, farmaceutyczny, kosmetyczny. W naszym przypadku mamy już kilku stałych odbiorców. Jednak wiele zależy od ilości, a my ich nie mamy póki co. Na tą chwilę nie ma większego problemu ze zbytem. A nawet jeśli taki się pojawi to owoce można zamrozić i sprzedać w późniejszym czasie.

Myślę, że już niedługo jagoda stanie się kolejnym eksportowym hitem.

Dziękujemy za rozmowę. 

Przeczytaj również: Ile kosztuje założenie plantacji jagody kamczackiej?