Biedronka wspiera polskie rolnictwo? Deklaracje a rzeczywistość

Autor: AGT / www.sadyogrody.pl 27 października 2021 11:17

Biedronka wspiera polskie rolnictwo? Deklaracje a rzeczywistość Wspieramy polskie rolnictwo - dumnie brzmi hasło na pierwszej stronie darmowej gazetki "AGRO wiadomości" wydawanej przez Biedronkę. / fot. materiały redakcji

Wspieramy polskie rolnictwo - dumnie brzmi hasło na pierwszej stronie darmowej gazetki "AGRO wiadomości" wydawanej przez Biedronkę. Jak to wygląda w praktyce?

Dopiero teraz po raz pierwszy natknęliśmy się na darmową gazetę wydawaną przez sieć Biedronka. Jednak to nie pierwsze jej wydanie. Już w maju br. informowaliśmy o tym, że Biedronka rozpoczęła wydawanie swojej gazetki w kontrze do publikacji AgroUnii. 

AgroUnia walczy z Biedronką. Na gazetki i ziemniaki

Biedronka wspiera polskie rolnictwo

Na pierwszej stronie październikowego wydania gazetki "Agro wiadomości" Biedronka zapewnia, że wspiera polskie rolnictwo. - W 2021 roku ponad 3,5 mln kg produktów w naszych sklepach pochodziło od lokalnych producentów  - czytamy. 

gazetka Biedronki

W dalszej części gazetki Biedronka udowadnia swoje podejście do polskich producentów. - "W sklepach sieci Biedronka znajdziemy paprykę, która nie jest w pełni wybarwiona, lecz wciąż w pełni smaczna i wartościowa. Ponadto w lipcu i sierpniu Biedronka współpracowała z ponad 300 producentami ziemniaków, dzięki czemu w trakcie wakacji kupiła ponad 10 mln kg polskich ziemniaków".

Nie zabrakło również wzmianki o polskich jabłkach. - W Biedronce tylko polskie jabłka. Rocznie w ofercie Biedronki znajdują się aż 23 odmiany jabłek, które pochodzą od polskich dostawców. W lipcu i sierpniu Biedronka sprzedała ponad 10 mln kg jabłek od polskich sadowników - czytamy. 

Sezon truskawkowy 2021 w Biedronce 

Na ostatniej stronie Biedronka dumnie podsumowuje sezon truskawkowy 2021. - 18 polskich dostawców truskawek wzięło udział w projekcie bezpośrednich dostaw do sklepów Biedronka. W 300 naszych sklepach można było kupić świeże truskawki w łubiankach, które trafiły do sklepów Biedronka bezpośrednio z plantacji. W sezonie letnim 2021 dostarczyliśmy ponad 280 tys. kg truskawek bezpośrednio od lokalnych producentów. 

Kary nałożone przez UOKiK na Biedronkę

Obietnice Biedronki dotyczące wspierania polskich rolników z pewnością są bardzo dobrze postrzegane przez klientów. Jednak nie zawsze Biedronka mogła szczycić się dobrym zachowaniem zarówno wobec konsumentów, jak i dostawców. 

Niejednokrotnie AgroUnia oskarżała sieć o oszukiwanie klientów. Ziemniaki, marchew czy jabłka z innych krajów oznaczane były jako produkty polskie. 

Właśnie z tego powodu w kwietniu br. UOKiK nałożył na sieć Biedronka ponad 60 mln zł kary za wprowadzanie konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia warzyw i owoców. Jak poinformował UOKiK nieprawidłowości występowały w 27,8 proc. sklepów Biedronka skontrolowanych przez Inspekcję Handlową.

Dużo większą karę otrzymała sieć handlowa w grudniu 2020 roku. UOKiK stwierdził, że spółka Jeronimo Martins Polska w nieuczciwy sposób zarabiała kosztem dostawców produktów spożywczych za co została ukarana karą w wysokości 723 miliony złotych. Z informacji zebranych przez Urząd w trakcie postępowania i kontroli w biurach tego przedsiębiorcy wynikło, że spółka w arbitralny sposób narzucała niektóre rabaty, głównie dostawcom owoców i warzyw.

Protest sadowników pod siedzibą Biedronki 

Warto wspomnieć również o proteście sadowników, który odbył się pod siedzibą Jeronimo Martins Polska we wrześniu br. Protestujący nie zgadzali się z dalszymi obniżkami cen zakupu jabłek deserowych przez sieci handlowe. Sadownicy przyznali, że cenę dyktują sklepy, a właściwie największe w Polsce sieci handlowe, do których mniejsze podmioty muszą się dostosować, aby uczestniczyć w konkurencji na tym rynku. Sadownicy wyliczyli, że marża sieci handlowej wynosi aż ponad 55 proc. To oznacza, że sieci handlowe zbierają nawet ponad połowę kwoty z każdego sprzedanego kilograma jabłek.

Protest pod siedzibą Biedronki - sadownicy sprzeciwiają się zaniżaniu cen jabłek deserowych

Niskie ceny jabłek w Biedronce 

W najnowszej gazetce Biedronki możemy znaleźć ofertę jabłek "prosto z polskich sadów". Ich cena jest zatrważająca - 1,49 zł/kg. Nawet nie wyobrażajmy sobie teraz ile za te jabłka otrzymał sadownik...

Sieci handlowe przeganiają się z promocjami i sposobami sprzedaży polskich jabłek. Często proponują niskie stawki, a nawet sprzedaż bezpośrednio ze skrzyń. Jednak czy oby na pewno takie działanie jest wsparciem polskich sadowników? 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI