Biedronka i puste półki – co z dostępnością warzyw i owoców?

Autor: Krystyna Zagórska 23 lipca 2022 12:35

Biedronka i puste półki – co z dostępnością warzyw i owoców? Popyt na polskie borówki w sklepach, są braki na półkach/ fot. sadyogrody

W sklepach Biedronki na terenie kraju brakuje towarów, głównie cukru, mięsa, oraz mleka. Jak jest z dostępnością warzyw i owoców? Czy konsumenci powinni obawiać się pustych półek z warzywami i owocami? – zapytaliśmy Pawła Myziaka, wiceprezesa Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

W niektórych sklepach Biedronki na terenie kraju brakuje cukru, mięsa, oraz mleka.

Puste półki z warzywami i owocami?

- Brakuje niektórych warzyw i będzie ich brakować. To wynika z kilku czynników. Pierwsza sprawa – przechodzimy transformację żywieniową, i przechodzimy w kierunku jedzenia większej ilości warzyw, przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Kultura jedzenia warzyw w Polsce się rozwija – mówi Paweł Myziak.

Zwraca uwagę, że bardzo duża ilość warzyw wyjeżdża za granicę, w tej chwili głównie na Ukrainę, ale też do innych krajów. - Upały na południu Europy spowodowały, że na rynkach zaczyna brakować podstawowych warzyw. Papryka, bakłażany, ogórki – warzywa należące do grupy ciepłolubnych, nie wytrzymują tak ekstremalnie wysokich temperatur. Określono je jako ciepłolubne, ale do granic 30-35 st. a nie upałów sięgających 40 st. C. Uprawy warzyw wykończą się w takich warunkach – mówi.

Popyt na polskie warzywa i owoce

- Ogromna ilość towaru w tej chwili wyjeżdża na Ukrainę. Ukraińscy handlowcy aktualnie mocno interesują się naszymi produktami, płacą z góry. Stają się atrakcyjniejszym odbiorcą. Podobna sytuacja ma się z polską borówką. Zaczyna się jej wysyp, ale też poszukiwanie tego produktu w sklepach - dodaje Paweł Myziak.

W jego ocenie, sieci handlowe muszą przełożyć obecną sytuację z warzywami na ceny na półkach. - Sieci handlowe też mają swoje problemy. Na tą chwilę może nie do końca wynikają one z braku towaru, ale ze względów zaburzeń kanałów logistycznych i dystrybucji. Obecnie realizowanie zamówień typu 2 -5 palet i dostarczenie ich w takiej ilości na drugi kraniec Polski, stało się nieopłacalne – podkreśla.

Jest popyt na polskie borówki w sklepach/ fot. sadyogrody

Może brakować warzyw na półkach sklepowych/ fot. sadyogrody

Jaka dostępność warzyw na półkach sklepowych?/ fot. sadyogrody

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI