Białoruskim konsumentom zabraknie jabłek ?

Autor: Związek Sadowników RP 07 lutego 2022 10:50

Białoruskim konsumentom zabraknie jabłek ? Białoruskim konsumentom zabraknie jabłek ?/ fot. shutterstock.com

Białoruś wprowadziła w ubiegłym tygodniu dekret ustanawiający system licencjonowania eksportu. Nowy program ma obowiązywać przez 3 miesiące.

Zgodnie z dekretem eksport jabłek, kapusty i cebuli z Białorusi będzie się odbywał tylko na podstawie jednorazowo wydawanych licencji.  

Zgodnie z tą decyzją:

  • eksport cebuli, białej kapusty i jabłek, niezależnie od kraju pochodzenia, poza granice Białorusi odbywa się na podstawie jednorazowych licencji wydanych przez Ministerstwo Regulacji i Handlu Antymonopolowego w porozumieniu z regionalnymi komitetami wykonawczymi (miasto Mińsk Komitet Wykonawczy);
  • licencje jednorazowe wydawane są w sposób zbliżony do ustalonego w Zasadach wydawania licencji i zezwoleń na wywóz i (lub) przywóz towarów, przewidzianych w załączniku do Protokołu w sprawie pozataryfowych środków regulacji w zakresie kraje trzecie (załącznik nr 7 do Traktatu o Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej z dnia 29 maja 2014 r.);
  • Instytucja Państwowa „Główny Państwowy Inspektorat Nasiennictwa, Kwarantanny i Ochrony Roślin” i jej organizacje terytorialne w regionach wydają świadectwa fitosanitarne dla cebuli, kapusty białej i jabłek wywożonych poza Republikę Białorusi na podstawie jednorazowej licencji na ich eksport.

Oczekuje się, że ta nowa rezolucja będzie regulować i zapobiegać (re)eksportowi jabłek, cebuli i kapusty dowolnego pochodzenia , w tym nieobjętych embargiem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI