Białoruś szybko wypełniła lukę po polskich jabłkach

Autor: Związek Sadowników RP 21 lutego 2022 10:22

Białoruś szybko wypełniła lukę po polskich jabłkach Z głównych dostawców u których Białoruś może kupić to jabłko, pozostały tylko Mołdawia, Ukraina i Turcja. / fot. shutterstock

Z głównych dostawców u których Białoruś może kupić to jabłko, pozostały tylko Mołdawia, Ukraina i Turcja. Nic więc dziwnego, że po zakazie importu z Polski i innych krajów UE drastycznie wzrósł import jabłek z Ukrainy.

Import jabłek ukraińskich w grudniu 2021 r. na Białoruś z Ukrainy potroił się w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku i podwoił w porównaniu z listopadem.

Wysokie ceny jabłek na Białorusi 

Obecnie, według portalu EastFruit  hurtowe ceny jabłek na Białorusi są nawet wyższe niż w Rosji, która zazwyczaj była niekwestionowanym liderem cen. 

Ceny hurtowe jabłek Golden Delicious na Białorusi są obecnie prawie czterokrotnie wyższe niż na Ukrainie, dwukrotnie wyższe niż w Mołdawii i o 18% wyższe niż w Rosji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych popularnych odmian. Należy również zauważyć, że w ostatnim czasie na Białorusi obserwuje się trend wzrostu popytu na zielone jabłka, tj. na takich odmianach jak „Golden”czy „Granny Smith”.

Po zakazie importu jabłek oraz innych warzyw i owoców z krajów UE oraz szeregu innych krajów Europy i świata od stycznia 2022 roku, Białoruś stanęła w obliczu przyspieszenia inflacji, zwłaszcza żywności. Najszybciej podrożały produkty owocowo-warzywne, ponadto te tradycyjne, które można uprawiać w kraju. Ten rozwój wydarzeń sprawił że lokalni eksporterzy byli w stanie obsadzić wszystkie segmenty białoruskiego rynku jabłek: zarówno premium, jak i pozostałych, a zwłaszcza segment jabłek niedrogich i niezbyt wysokiej jakości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI