Belgia: Dramatycznie niskie ceny Jonagolda

Autor: www.sadyogrody.pl/freshplaza.com 07 grudnia 2022 08:45

Belgia: Dramatycznie niskie ceny Jonagolda Nieopłacalne ceny Jonagolda w Belgii/ fot.shutterstock.com

Wysokie koszty utrudniają europejskim sadownikom związanie końca z końcem. Mocno narzekają belgijscy sadownicy uprawiający odmianę Jonagold, którzy nie otrzymują godnych cen za wyprodukowane jabłka.

- Owoce w tym sezonie wyglądają wspaniale, ale ceny są okropne. Nasz sektor od lat znajduje się w poważnych tarapatach -  mówi Xavier Laduron sadownik z Fairebel, który uprawia owoce na 35 hektarach.

Nieopłacalne ceny Jonagolda w Belgii

Jak mówi w rozmowie z freshplazą,  prawie żaden sadownik nie zna dokładnej ceny wyprodukowanych owoców, jednak jabłka Pink Lady są sprzedawane w belgijskich marketach po 4 euro/kg, a Jonagoldy mają cenę poniżej krytyki.

-  Dlaczego kilogram jabłek odmiany Jonagold kosztuje 0,99 euro? Jonagold jest nadal najbardziej znaną i najczęściej sprzedawaną odmianą w Belgii. Dlaczego więc nie sprzedać jej za 3 euro/kg? Trudno to przełknąć. Nikt w łańcuchu nie może z tego żyć, ta cena musi się poprawić- nie ma innego rozwiązania - mówi belgijski sadownik.

- Większość konsumentów wciąż ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupić to, czego chce. Jedzenie pozostaje jednym z najważniejszych wydatków – ludzie zawsze będą musieli jeść. Dla wielu konsumentów te dwa euro nie mają większego znaczenia, ale dla sadowników i wszystkich w łańcuchu dostaw to robi różnicę -  kontynuuje hodowca.

Więcej na Freshplaza.com

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI