Będzie stabilna wymiana towarowa z Ukrainą?

Autor: PAP 30 maja 2022 13:05

Będzie stabilna wymiana towarowa z Ukrainą? Zdaniem Henryka Kowalczyka świat musi znaleźć odpowiedź w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu. / fot. PTWP

Wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą m.in. w zakresie tworzenia nowych kanałów dystrybucyjnych — powiedział w Toruniu wicepremier Henryk Kowalczyk. Ocenił, że świat musi znaleźć odpowiedź w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu.

Wicepremier Kowalczyk uczestniczy w 29. edycji forum gospodarczego Welconomy w Toruniu.

"Do niedawna wszyscy mówili, że mamy w Europie za dużo żywności i trzeba zwracać uwagę na produkcję żywności, tak aby sprostać wyzwaniom ochrony klimatu. To wyzwanie oczywiście nie zniknęło, ale jednak następuje w ostatnich tygodniach przewartościowanie myślenia na temat produkcji żywności. Wszyscy zdają sobie sprawę, że wojna w Ukrainie spowodowała ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego w wielu miejscach na świecie" - mówił wiceszef rządu, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas panelu otwierającego obrady Welconomy.

Wyzwaniem jest bezpieczeństwo żywnościowe Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu

Dodał, że nie tyle ma na myśli Unię Europejską i Polskę, która jest eksporterem żywności, ile inne miejsca na świecie. W jego ocenie wielkim wyzwaniem jest bezpieczeństwo żywnościowe Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Wojna w Ukrainie - jak mówił Kowalczyk - spowodowała m.in. ogromne problemy w zakresie dostaw do wielu części świata zboża, którego Ukraina jest jednym z przodujących producentów.

"Bardzo brutalna wojna wywołana przez Rosję w Ukrainie - intencjonalnie w mojej ocenie - doprowadzać ma do głodu, niedożywania na Ukrainie, ale i w państwach, które są partnerami żywnościowymi tego kraju" - wskazał wicepremier.

Wielkim wyzwaniem nazwał zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą m.in. w zakresie tworzenia nowych kanałów dystrybucyjnych. Mówił m.in. o innym rozstawie torów w Polsce i na Ukrainie, co utrudnia transport zboża i jest wyzwaniem trudnym do pokonania z dnia na dzień.

Wskazywał na zupełną zmianę w postrzeganiu sfery bezpieczeństwa w tej części świata po 24 lutego, po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję.

Rosyjski statek ze zbożem skradzionym z Ukrainy przybył do Syrii

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI