Badanie: 70 proc. Polaków najczęściej kupuje żywność w dyskontach

Autor: PAP 09 września 2021 12:33

Badanie: 70 proc. Polaków najczęściej kupuje żywność w dyskontach 70 proc. Polaków najczęściej kupuje żywność w dyskontach, w małych miastach ten odsetek jest jeszcze większy i wynosi 78 proc. / fot. pixabay

70 proc. Polaków najczęściej kupuje żywność w dyskontach, w małych miastach ten odsetek jest jeszcze większy i wynosi 78 proc. - wynika z badania CBRE. Dodano, że w dużych super- lub hipermarketach w jedzenie zaopatruje się 14 proc. klientów, a małe sklepy osiedlowe preferuje 12 proc. pytanych.

W ocenie ekspertów CBRE, choć pandemia nasiliła pewne trendy w preferencjach klientów, które narodziły się już wcześniej, to nie miała wpływu na dominację dyskontów.

Według deklaracji badanych to właśnie w tych sklepach 70 proc. Polaków najczęściej kupuje żywność. Największą popularnością dyskonty cieszą się wśród osób z małych miast (do 20 tys. mieszkańców), w których za takimi zakupami opowiedziało się 78 proc. pytanych.

Jak podano, wśród wszystkich badanych 14 proc. żywność kupuje zazwyczaj w dużych super- lub hipermarketach, a 12 proc. w małych sklepach osiedlowych. Wyłącznie w małych sklepach osiedlowych zakupy robi 8 proc. respondentów, a 38 proc. przyznaje, że zdarza się im zaglądać do nich po drobne zakupy.

Jak wynika z badania CBRE, dla zdecydowanej większości osób duże znaczenie podczas wyboru sklepu na zakupy spożywcze ma jego odległość od miejsca zamieszkania. Niezależnie od preferowanego formatu sklepu 82 proc. deklarowało, że ważne jest, aby był blisko domu. Ten czynnik nie ma większego znaczenia dla 18 proc. badanych.

Autorzy badania zauważają, że znaczenie odległości sklepów od miejsca zamieszkania wzrosło w czasie pandemii. Ich zdaniem widać to nie tylko rozwoju sieci małych sklepów spożywczych, które można spotkać już niemal na każdym rogu, ale także zwiększaniu udziału w rynku parków handlowych, położonych w małych miastach i na obrzeżach, blisko dużych osiedli.

Badanie przeprowadzono dla CBRE na panelu Ariadna 25 - 28 czerwca br. metodą CAWI na próbie ogólnopolskiej losowo-kwotowej liczącej 1082 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI