Analityk: Mniejszy może być eksport jabłek na rynki pozaeuropejskie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 11 stycznia 2016 07:37

Analityk: Mniejszy może być eksport jabłek na rynki pozaeuropejskie Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas/ fot. PTWP

- Zmiany cen do końca sezonu zależeć będą od stopnia uwalniania krajowych zapasów, które z kolei będą w głównej mierze rezultatem popytu na rynkach zagranicznych. Patrząc na zmiany produkcji założyć można, że zapasy jabłek w Polsce są na poziomie zbliżonym jak w roku poprzednim lub nieznacznie wyższym – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Według niego, sytuacja na rynku jabłek w bieżącym sezonie jest stosunkowo dobra zarówno pod względem produkcyjnym, jak też cenowym. - Według najnowszych szacunków GUS, zbiory jabłek w 2015 roku ukształtowały się na poziomie nieznacznie niższym (-1,4 proc.) od rekordowego roku poprzedniego – dodaje Mariusz Dziwulski.

Sytuacja cenowa na rynku jabłek uległa poprawie, w stosunku do wyjątkowo niekorzystnego pod tym względem roku poprzedniego. - Ceny skupu jabłek w kraju w IV kwartale br. były średnio o nieco ponad 50 proc. wyższe niż w tym samym okresie rok wcześniej (dane ZEO IERiGŻ-PIB), ale o 8 proc. niższe niż przed dwoma laty – podkreśla ekspert.

W pierwszych miesiącach sezonu 2015/2016 eksport polskich jabłek wskazywał również na pewne symptomy osłabienia. - Od lipca do października na rynki nieunijne wywóz jabłek zmniejszył się aż o 63 proc., w tym do Białorusi - która była największym odbiorcą tych owoców z Polski w ubiegłym sezonie – o 53 proc.. Z drugiej strony mamy do czynienia ze wzrostem popytu na rynkach Unii (ze względu na niższe zbiory w Niemczech). Tendencja ta może się utrzymać w kolejnych miesiącach – twierdzi Dziwulski.

Według niego, mniejszy może być eksport na rynki pozaeuropejskie, mimo sprzyjającej eksporterom sytuacji na rynku walutowym, do czego przyczynić się może wzrost cen jabłek w bieżącym sezonie. - Gdyby wysoki poziom zapasów utrzymał się w kolejnych miesiącach sezonowy wzrost cen może nie być tak widoczny jak w II kwartale br. Czynnikiem pozytywnym dla rynku, który łagodzi wynikający wciąż z embarga słabszy popyt eksportowy, jest możliwość wycofania części produkcji z rynku. Będzie to z pewnością czynnik który oddziaływał będzie w kierunku wzrostu cen tych owoców w kolejnym półroczu – skomentował analityk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI