Analitycy: W październiku inflacja z łatwością przebije 6 proc.

Autor: PAP 17 października 2021 12:00

Analitycy: W październiku inflacja z łatwością przebije 6 proc. W październiku inflacja z łatwością przebije 6 proc. i zakończy rok powyżej 6,5 proc. / fot. shutterstock

W październiku inflacja z łatwością przebije 6 proc. i zakończy rok powyżej 6,5 proc., natomiast na początku 2022 r. może przekroczyć 7 proc. - ocenili w piątek analitycy Santandera. Ich zdaniem dalszy wzrost inflacji skłoni RPP do kolejnych podwyżek stóp, zapewne już w listopadzie.

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. wzrosły rdr o 5,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 0,7 proc. Wcześniej w tzw. szybkim szacunku GUS podał, że we wrześniu ceny rdr wzrosły o 5,8 proc., a mdm wzrosły o 0,6 proc. W sierpniu inflacja wyniosła 5,5 proc. rdr.

W komentarzu do danych analitycy Santandera wskazali, że wyższa inflacja to głównie pochodna szybszego wzrostu cen dóbr, które przyśpieszyły do 5,6 proc. rdr z 5,1 proc. rdr w sierpniu.

Ceny usług rosły w tempie 6,6 proc. rdr (w sierpniu również 6,6 proc. rdr). Ekonomiści zwrócili uwagę, że ceny usług wzrosły o 0,8 proc. mdm, wyraźnie mocniej niż w poprzednich latach.

Jak zaznaczono w komentarzu, szybszy wzrost był widoczny w wielu kategoriach, przy czym największy wkład we wzrost wskaźnika CPI miały: żywność (wzrost o 4,4 proc. rdr wobec 3,9 proc. rdr w sierpniu), transport (usługi transportowe 5,0 proc. we wrześniu wobec 2,4 proc. rdr w sierpniu, ale to "głównie efekt złamania wzorca sezonowego"), użytkowanie mieszkania (7,2 proc. rdr wobec 6,9 proc. rdr w sierpniu, głównie przez wzrost cen opału, gazu, energii cieplnej) oraz komunikacja (usługi telekomunikacyjne 5,9 proc. rdr wobec 4,8 proc. rdr w sierpniu). "Szybciej rosły ceny m.in. pieczywa, przetworów mlecznych, jaj, tłuszczy roślinnych, owoców, warzyw" - zauważyli analitycy.

Według szacunków Santandera inflacja bazowa wzrosła do 4,2 proc. rdr z 3,9 proc. rdr w sierpniu. NBP opublikuje dane 18 października.

"Spodziewamy się, że inflacja z łatwością przebije 6 proc. w październiku i zakończy rok powyżej 6,5 proc. Przebicie 7,0 proc. na początku 2022 r. jest coraz bardziej prawdopodobne. Naszym zdaniem dalszy wzrost inflacji skłoni RPP do dalszych podwyżek stóp, najpewniej już na najbliższym posiedzeniu w listopadzie" - przewidują analitycy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI