×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Aktualne ceny jabłek deserowych. Ile płacą sortownie?

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 28 stycznia 2023 15:48

Aktualne ceny jabłek deserowych. Ile płacą sortownie? Aktualne ceny jabłek deserowych. Ile płacą sortownie?/ fot.shutterstock.com

Aktualnie ceny zakupu jabłek nie wzrosły istotnie w styczniu 2023 r. Jednak są perspektywy wzrostu cen jabłek i tego większość uczestników rynku się spodziewa.

Na rynku krajowym główną masę sprzedaży stanowią jabłka podstawowych odmian tj. grupy Jonagold, Ligol czy Champion. W mniejszych ilościach sprzedają się jabłka odmian Gala, Golden Delicious, czy Red Dedecius.

Aktualne stawki jabłek deserowych

Stawki za podstawowe odmiany w I klasie jakości wynoszą obecnie od 0,80 do maksymalnie 1,10 zł/kg. Większość transakcji za te odmiany odbyła się jednak w cenach 0,80-0,90 zł/kg, choć w ostatnich dniach zarysowała się niewielka tendencja wzrostowa. Jabłka sportu Red Jonaprince wyceniono tak samo jak odmiany podstawowe. Jedynie za najlepszej jakości owoce, które udało się wyeksportować, można było otrzymać nieco więcej.

Jabłka odmiany Idared sprzedawano najczęściej po 0,70-0,80 zł/kg, ale nie było wielkiego zainteresowania, dlatego część trafiała do przetwórstwa. Gala w większości przeznaczana była na eksport. Jedynie niższej jakości owoce oraz dwukolorowe sporty trafiały na rynek krajowy. Ceny Gali Must wynosiły 1,00-1,30 zł/kg. Nieco wyższej (1,00-1,40 zł/kg) oferowano za odmianę Golden Delicious.

Czy ceny jabłek wzrosną?

W styczniu na rynku krajowym sprzedaż jabłek była wyższa w porównaniu do grudnia. Tak przynajmniej twierdziła większość dostawców sieci handlowych. Ceny zakupu nie wzrosły jednak istotnie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Są jednak perspektywy wzrostu cen i tego większość uczestników rynku się spodziewa. Rosną ceny jabłek przemysłowych. Poprawiają się perspektywy eksportu więc jest pole do wzrostów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI