Agroqueens o eksporcie jabłek: Każda wojna niesie za sobą ofiary – ta cenowa też (wywiad)

Autor: Albert Katana, www.sadyogrody.pl 09 kwietnia 2020 11:07

Agroqueens o eksporcie jabłek: Każda wojna niesie za sobą ofiary – ta cenowa też (wywiad) Głównym czynnikiem decydującym o zakupie towaru w tym roku jest cena; fot. shutterstock.com

- Klienci w obliczu kilku ostatnich lat przyzwyczaili się do absurdalnie niskich cen i głównym czynnikiem decydującym o zakupie towaru w tym roku jest cena. Sprzedaż ceną – z brakiem jakości – oraz gwarantowane reklamacje mogą przynieść więcej strat niż korzyści. Każda wojna niesie za sobą ofiary – ta cenowa też. W tym wyścigu nie ma zwycięzców – mówi Anna Monika Gabler właścicielka firmy eksportowej Agroqueens z Grójca.

Miniony sezon produkcyjny był trudny, problemem jest zła jakość przechowalnicza owoców - jaka jest dostępność jabłek i innych owoców oraz warzyw na eksport? Czy jakość jest wystarczająca na wszystkie kierunki eksportowe?

Mam wrażenie, że od kilku lat nie ma już łatwych sezonów w branży owocowo warzywnej i brak stabilności dotyka każdego w łańcuchu dostaw – od producentów poprzez sortownie/grupy producenckie oraz firmy handlowe. Wyczuwalny jest brak satysfakcji z wykonywanej pracy, od dawna brak zasady win-win – czyli takiej w której każdy uczestnik w łańcuchu dostaw jest zwycięzcą i na koniec każdy podaje sobie rękę po udanych transakcjach handlowych. Ostatnie lata: embargo rosyjskie, nadprodukcja, nowe wyzwania bardzo podzieliły ludzi, producenci nie mają zaufania do sortowni i grup producenckich, ci drudzy borykają się z wysokimi kosztami jakie ponoszą żeby utrzymać infrastrukturę i stawiają na sieci handlowe, które dają im stała pracę; ostatecznie grupy producenckie nie lubią firm handlowych uznając, że te odbierają im udział w rynku – zwłaszcza w eksporcie. Brak jedności przypomina wieżę Babel: wielkie przedsięwzięcie jakim była budowa zaplecza przechowalniczego i sortowniczego, które miało ułatwić pracę, tym samym stawiając nas Polaków jako czołowego producenta jabłek w Europie na podium jako zwycięzcę okazało się tylko niespełnionym snem. W tym roku handel zagraniczny powraca do garaży.  Głównym czynnikiem który warunkuje sukces w sprzedaży towarów eksportowych w ciągu minionych lat jak i w tym roku  jest  niestety cena. Przykładem jest rynek Europy południowej. Kupcy nie negocjują – sugerują się najniższą ceną jaką otrzymują od polskich dostawców nie zastanawiając się przy tym czy towar przygotowywany był w profesjonalnych miejscach czy w przechowalni u sadownika. Moja firma w tym roku wycofała się z wyścigu, w którym nie ma zwycięzców. Sprzedaż ceną – z brakiem jakości oraz gwarantowane reklamacje mogą przynieść więcej strat niż korzyści. Każda wojna niesie za sobą ofiary – ta cenowa też.

Główne trudności jakie obserwujemy od początku sezonu  to niska jakość oferowanych do sprzedaży owoców, brak dostępności i zdecydowanie mniejsze zainteresowanie klientów naszymi owocami ze względu na dość duży urodzaj w ich krajach. Jakość jabłek, które zostały dotknięte przymrozkami jest wątpliwa a ich dostępność jest nieregularna i w momencie kiedy stabilizuje się popyt ze strony naszych klientów przychodzą okresy, w których jest ograniczona podaż. Taka sytuacja powoduje niestabilność i  blokuje sprzedaż oraz podważa naszą wiarygodność w oczach klientów, co za tym idzie spowalnia handel. Niestety klienci w obliczu kilku ostatnich lat przyzwyczaili się do absurdalnie niskich cen i głównym czynnikiem decydującym o zakupie towaru w tym roku jest tak jak wspomniałam cena. Poza kilkoma prężnie działającymi grupami producentów, które dostęp do surowca zawdzięczają dobrej polityce i jedności lub lokalizacji swojej infrastruktury cała reszta licznych na rynku firm pozostaje na łasce sadowników, którzy w tym roku rozdają karty. W mojej ocenie i tego życzę każdemu sadownikowi, takie ceny jak obecnie powinny zostać oferowane każdego roku. Nie zapominajmy jednak, że jeśli klient płaci średnią lub wysoką cenę to oczekuje towaru, który jest tej ceny wart, poza tym klienci oczekują regularności dostaw, stabilności oraz bezpieczeństwa produktu!   I tutaj pojawia się problem – bo owoce z tego sezonu dotknięte mrozem są zniekształcone, mają wiele uszkodzeń po mrozowych oraz ich trwałość nie jest dostateczna a dostępność towaru zależy od tego czy sadownicy zdecydują się na sprzedaż towaru czy też będą wyczekiwać na lepszą okazję.

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI