
Producenci owoców i warzyw gospodarują w sposób zrównoważony dobierając nowe odmiany i technologie upraw. Jakie projekty realizowane są w Instytucie Ogrodnictwa -PIB wspierające plantatorów w działaniach? – zapytaliśmy prof. dr hab. Dorotę Konopacką, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – PIB.
- Realizujemy całą gamę projektów, które wspierają producentów ogrodniczych. W przypadku odmian sprawa jest dość skomplikowana, ponieważ od pomysłu, zaobserwowania możliwości stworzenia odmiany do jej wdrożenia w przypadku roślin sadowniczych, liczy się około 20 lat. Instytut polega na stałej współpracy z Ministerstwem Rolnictwa - mówi prof. dr hab. Dorota Konopacka.
W przypadku nowych odmian roślin sadowniczych, ważne jest aby były one odporne na czynnik stresu suszy, a odmiany roślin jagodowych, szczególnie bogate w składniki bioaktywne.
W 2023 r. planujemy zgłosić jedną nową podkładkę dla jabłoni, nową odmianę maliny, i nową odmianę truskawki - mówi dyrektor Instytutu Ogrodnictwa-PIB.
Zobacz więcej w materiale wideo:
W przypadku ekologii mamy w realizacji projekt europejski. Współpracujemy ze specjalistami z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji. Zespół naszych ekologów pracuje nad tzw. żywymi ściółkami. Chodzi o to aby w produkcji sadowniczej, profesjonalnej, zaprosić w międzyrzędzia bioróżnorodność. Aktualnie testowane są eksperymentalne kwatery w których pod drzewami sadzone są zioła, łąki kwietne – mów dyrektor IO-PIB.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,70 -0,07%
GBP
5,32 -0,23%
USD
4,30 -0,47%
ON
6,81 -20 gr
LPG
3,12 -4 gr