×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Żywe ściółki, nowe odmiany - więcej korzyści dla sadów i ekologii

Autor: Krystyna Zagórska 07 lutego 2023 10:43

Żywe ściółki, nowe odmiany -  więcej korzyści dla sadów i ekologii Prof. dr hab. Dorota Konopacka o projektach dla producentów ekologicznych

Producenci owoców i warzyw gospodarują w sposób zrównoważony dobierając nowe odmiany i technologie upraw. Jakie projekty realizowane są w Instytucie Ogrodnictwa -PIB wspierające plantatorów w działaniach? – zapytaliśmy prof. dr hab. Dorotę Konopacką, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – PIB.

Prace nad nowymi odmianami w Instytucie Ogrodnictwa-PIB

- Realizujemy całą gamę projektów, które wspierają producentów ogrodniczych. W przypadku odmian sprawa jest dość skomplikowana, ponieważ od pomysłu, zaobserwowania możliwości stworzenia odmiany do jej wdrożenia w przypadku roślin sadowniczych, liczy się około 20 lat. Instytut polega na stałej współpracy z Ministerstwem Rolnictwa  - mówi prof. dr hab. Dorota Konopacka.

W przypadku nowych odmian roślin sadowniczych, ważne jest aby były one odporne na czynnik stresu suszy, a odmiany roślin jagodowych, szczególnie bogate w składniki bioaktywne.

W 2023 r. planujemy zgłosić jedną nową podkładkę dla jabłoni, nową odmianę maliny, i nową odmianę truskawki - mówi dyrektor Instytutu Ogrodnictwa-PIB.

Zobacz więcej w materiale wideo:

Projekty na rzecz ekologii i bioróżnorodności w sadownictwie

W przypadku ekologii mamy w realizacji projekt europejski. Współpracujemy ze specjalistami z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji. Zespół naszych ekologów pracuje nad tzw. żywymi ściółkami. Chodzi o to aby w produkcji sadowniczej, profesjonalnej, zaprosić w międzyrzędzia bioróżnorodność. Aktualnie testowane są eksperymentalne kwatery w których pod drzewami sadzone są zioła, łąki kwietne – mów dyrektor IO-PIB.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI