×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zwójki, mszyce, parch i mączniak - ochrona przed kwitnieniem jabłoni

Autor: www.sadyogrody.pl 10 maja 2021 13:58

Zwójki, mszyce, parch i mączniak - ochrona przed kwitnieniem jabłoni Zwalczanie szkodników i chorób jabłoni w okresie przed kwitnieniem; fot. PP

Okres przed kwitnieniem to dobry moment na wykonanie zabiegów insektycydowych w sadach. To też decydująca faza walki z parchem i mączniakiem jabłoni.

  • Przed kwitnieniem warto przeprowadzić zabieg zwalczający mszyce i zwójki liściowe na jabłoniach. Ważny jest odpowiedni dobór preparatów do obecnej fazy rozwoju roślin.
  • Okolice kwitnienia to wysokie ryzyko związane z infekcjami przez parcha i mączniaka jabłoni. Jak skutecznie rotować środkami ochrony roślin?
  • Fungicydy z grupy SDHI będą chronić przed parchem oraz mączniakiem.

Warto zwalczyć mszyce

W wielu sadach wykonano już pierwsze zabiegi przeciwko mszycom. Jeśli w fazie zielonego lub różowego pąka oprysk wciąż nie został wykonany, warto to zrobić. Polecane jest użycie preparatów Teppeki lub Piriomor. W przypadku tego drugiego, skuteczność zwiększa temperatura powyżej 15-16 st. C. Co ważne, nie stosuje się tego preparatu w trakcie kwitnienia.

Lustracja pod kątem zwójek

Choć zimna wiosna nie sprzyjała aktywności zwójek, warto wykonać lustrację rozet kwiatowych pod kątem zwójek liściowych. Zabieg warto wykonać jeśli znajdziemy 10 zaatakowanych rozet przy próbie 200. Oprysk wpłynie na zmniejszenie uszkodzeń oraz będzie procentował niższą presją tych szkodników w późniejszym okresie. 

W obecnym czasie mamy mniejszą pulę środków do zwalczania zwójek, ponieważ wycofano z obrotu preparat Runner a Steward - można stosować w okresie letnim (nie przed kwitnieniem).

Parch i mączniak

Fazy w okolicach kwitnienia to wysokie ryzyko związane z infekcjami przez parcha i mączniaka jabłoni.

Warto kontynuować ochronę przed parchem jabłoni. W ostatnim tygodniu pogoda była chłodna, ale również deszczowa. Mogło dojść do słabych lub średnich infekcji. Poleca się zabiegi przy użyciu ditianonu. Można stosować także przy okazji zwalczania szkodników. 

Generalnie model ochrony przed parchem zakłada stosowanie ditianonu przed i w trakcie kwitnienia, a po kwitnieniu – kaptanu. Ditianon jest bardziej odporny na zmywanie przez opady deszczu, jednak po kwitnieniu na niektórych odmianach mieszaniny ditianonu z nawozami mogą powodować ordzawienia. Kaptan ogranicza występowanie także innych niż parch chorób (gorzka zgnilizna/ rak drzew owocowych, szara pleśń), jednak jest bardziej podatny na zmywanie przez deszcz. 

W okresie kwitnienia warto jest poszerzyć paletę fungicydów składającą się z ditianonu i kaptanu o fungicydy z grupy SDHI (Sercadis, Luna, Fontelis itp.), które będą chronić także przed m.in. mączniakiem.

Zapowiadana ciepła, bezdeszczowa pogoda w drugim tygodniu maja będzie sprzyjała infekcjom przez mączniaka jabłoni. Warto wykonać zabieg fungicydowy.

Środki ochrony roślin - sprawdź ofertę na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI