
Planując zabiegi środkami ochrony roślin w uprawach pod osłonami należy przestrzegać kilku zasad. Co decyduje o skutecznym zwalczaniu szkodników?
Podczas zabiegów w uprawach pod osłonami należy przestrzegać zalecanej dawki dla jednorazowego zastosowania, która zawsze widnieje na etykiecie produktu, a także powinna być ujęta w programie ochrony roślin. Te osobniki, które nie zginą po oprysku mogą uodpornić się na działanie substancji czynnej w użytkowanym insektycydzie.
Na każdej etykiecie preparatu jest podany zakres temperatur w jakich należy zastosować środek. W przypadku temperatury wyższej lub niższej - niestety skuteczność tego środka spada. Zabiegów opryskiwania nie należy wykonywać w godzinach południowych, gdyż większe jest ryzyko poparzenia roślin, bądź owoców. Również w takich warunkach następuje bardzo szybkie odparowanie cieczy użytkowej, a to spowoduje, że skuteczność zabiegu będzie niższa.
Optymalne warunki to wczesne godziny poranne, albo wieczorne o małej intensywności operacji słonecznej i dość wysokiej wilgotności powietrza.
Aby zredukować problem ze szkodnikami w sezonie należy przestrzegać izolacji przestrzennej upraw,. Ważny jest dobór właściwego terenu pod tunel.
Istotne znaczenie ma również eksploatacja tuneli w sezonie wegetacyjnym, czyli sadzenie zdrowej rozsady, niszczenie roślin dziko rosnących, czy zabiegi ochronne na zewnątrz przeciwko szkodnikom, a także wewnątrz tunelu – zakładanie lepowych tablic sygnalizacyjnych i stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z zaleceniami.
Rozprzestrzenianiu się szkodników zapobiegają również zabiegi pozbiorcze, tj. usuwanie i niszczenie roślin po zbiorze plonu handlowego, zwalczanie szkodników glebowych (wykonanie orki), odkażanie podłoża, palików i sznurków.
Środki do produkcji - sprawdź oferty na gieldarolna.pl!
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,75 -0,26%
GBP
5,34 -0,10%
USD
4,35 -0,51%
ON
6,81 -20 gr
LPG
3,12 -4 gr