×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zwalczanie szkodników pod osłonami - jakich zasad przestrzegać?

Autor: so 20 lipca 2021 14:22

Zwalczanie szkodników pod osłonami - jakich zasad przestrzegać? Co decyduje o skuteczności zwalczania szkodników?/ fot. shutterstock

Planując zabiegi środkami ochrony roślin w uprawach pod osłonami należy przestrzegać kilku zasad. Co decyduje o skutecznym zwalczaniu szkodników?

Podczas zabiegów w uprawach pod osłonami należy przestrzegać zalecanej dawki dla jednorazowego zastosowania, która zawsze widnieje na etykiecie produktu, a także powinna być ujęta w  programie ochrony roślin. Te osobniki, które nie zginą po oprysku mogą uodpornić się na działanie substancji czynnej w użytkowanym insektycydzie.

Na każdej etykiecie preparatu jest podany zakres temperatur w jakich należy zastosować środek. W przypadku temperatury wyższej lub niższej - niestety skuteczność tego środka spada. Zabiegów opryskiwania nie należy wykonywać w godzinach południowych, gdyż większe jest ryzyko poparzenia roślin, bądź owoców. Również w takich warunkach następuje bardzo szybkie odparowanie cieczy użytkowej, a to spowoduje, że skuteczność zabiegu będzie niższa.

Optymalne warunki to wczesne godziny poranne, albo wieczorne o małej intensywności operacji słonecznej i dość wysokiej wilgotności powietrza.

Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników?

Aby zredukować problem ze szkodnikami w sezonie należy przestrzegać izolacji przestrzennej upraw,. Ważny jest dobór właściwego terenu pod tunel.

Istotne znaczenie ma również eksploatacja tuneli w sezonie wegetacyjnym, czyli sadzenie zdrowej rozsady, niszczenie roślin dziko rosnących, czy zabiegi ochronne na zewnątrz przeciwko szkodnikom, a także wewnątrz tunelu – zakładanie lepowych tablic sygnalizacyjnych i stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z zaleceniami.

Rozprzestrzenianiu się szkodników zapobiegają również zabiegi pozbiorcze, tj. usuwanie i niszczenie roślin po zbiorze plonu handlowego, zwalczanie szkodników glebowych (wykonanie orki), odkażanie podłoża, palików i sznurków.

Środki do produkcji - sprawdź oferty na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI