×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zwalczanie parcha jabłoni. Kiedy pryskać mocznikiem?

Autor: www.sadyogrody.pl 09 listopada 2022 14:13

Zwalczanie parcha jabłoni. Kiedy pryskać mocznikiem? Zwalczanie parcha jabłoni jesienią - kiedy i jak stosować mocznik?/ fot. shutterstock

Wykonanie jesiennego zabiegu roztworem mocznika pozwala w  znaczący sposób ograniczyć ilości wysiewanych zarodników parcha jabłoni w przyszłym sezonie.

Jesienny oprysk mocznikiem w sadzie

Zabiegi roztworem mocznika wykonuje się przed opadnięciem liści. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie rozwoju parcha jabłoni w przyszłym sezonie. 

Oprysk wykonuje się 5% roztworem mocznika przy dużych wydatkach cieczy roboczej (najlepiej 1000l/ ha), co daje dawkę 50 kg nawozu/ ha. Przy zastosowaniu niższych wydatków cieczy roboczej, powinno się również obniżyć ilość zastosowanego moczniku, aby zachować stężenie 5%.

Kiedy wykonać zabieg mocznikiem?

Wysoki wpływ na skuteczność ma termin wykonania zabiegu. Optymalny jest okres tuż przed opadnięciem liści. Zbyt wczesny oprysk - na zielone liście, spowoduje znaczne ograniczenie skuteczności, podobnie jak wykonanie zabiegu zbyt późno – gdy większość liści już opadła. W tym drugim przypadku należy dodatkowo zastosować belkę herbicydową i opryskać nią liście już leżące na ziemi. Poprawi to efektywność zbyt późnego oprysku, ale nie będzie tak skuteczne jak opryskanie liści na drzewach w optymalnym terminie, gdyż belka herbicydowa pokryje tylko liście leżące na wierzchu.

Ponieważ różne odmiany zrzucają liście w różnych okresach czasu, niekorzystnie jest opryskiwać wszystkie sady w jednym terminie. Lepiej wykonać 2 zabiegi: pierwszy wcześniej, na odmianach zrzucających liście wcześniej, oraz drugi na pozostałej części sadu.

Oprysk roztworem mocznikiem - czy warto?

Tegoroczny sezon był trudny pod względem ochrony. W wielu sadach zabiegi fungicydowe były mocno ograniczone ze względu na wzrost kosztów, co doprowadziło do presji choroby w sezonie. W przypadku wystąpienia pogody korzystnej dla parcha, częstych deszczy utrudniających opryski, mocznik zastosowany jesienią okaże się dużą pomocą. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI