Zwalczanie miodówki gruszowej w trakcie wzrostu zawiązkówKrystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl - 10 czerwca 2016 14:11


W dalszym ciągu należy pamiętać o ochronie sadów gruszowych przed miodówką. Obecnie w niektórych rejonach kraju wciąż notowane jest duże nasilenie tego szkodnika. Przy braku ochrony kolejne pokolenia mogą wyrządzić znaczne szkody.

Miodówka w późniejszym okresie (po kwitnieniu drzew) składa jaja na liściach i zawiązkach owoców. Larwy wydalają obfite ilości rosy miodowej, na której rozwijają się grzyby sadzakowe zanieczyszczające liście, młode pędy oraz dorastające owoce, które tracą wartość handlową. Należy pamiętać, że miodówki są wektorami groźnej choroby - zamierania gruszy.

W sadach gruszowych wskazane jest przeprowadzanie kolejnych lustracji pod kątem miodówki. Według zaleceń, w czerwcu należy z 25 losowo wybranych drzew przejrzeć po jednym z najmłodszych pędów o długości około 20 cm. Wykrycie jaj lub larw na co najmniej trzech lub pięciu pędach jest sygnałem do kontynuacji zabiegów ochronnych.

Do zwalczania miodówki gruszowej w okresie wzrostu zawiązków dostępne są preparaty zawierające abamektynę, czyli Vertigo 018 EC, Aceramik 018 EC, Safran 18 EC. Insektycydy te można stosować jedynie raz w sezonie, najlepiej w godzinach wieczornych (temperatura nie niższa niż 15 st. C), ponieważ abamektyna na słońcu ulega rozkładowi.

W ochronie dostępne są również środki - Apacz 50 WG (chlotianidyna) oraz Dimilin 480 SC (diflubenzuron). Insektycyd Apacz można stosować do czasu, gdy owoce osiągną 70 proc. typowej wielkości, z kolei Dimilin do trzeciej dekady czerwca. Przy stosowaniu wyżej wymienionych preparatów do cieczy użytkowej należy dodać zwilżacz.

W trakcie sezonu wegetacyjnego (poza kwitnieniem) można stosować środek Atilla SP (wodorowęglan potasu). Preparat ten nie jest szkodliwy dla naturalnych wrogów szkodników z rodziny Anthocoridae (Orius laevigatus) i drapieżnych roztoczy (Typhlodromus pyri). Przydatne mogą być również preparaty wspomagające ochronę - Afik, AgriTrap, Siltac EC.