×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zrównoważona produkcja - jakie szanse i zagrożenia? (raport)

Autor: www.sadyogrody.pl 27 stycznia 2023 12:23

Zrównoważona produkcja - jakie szanse i zagrożenia? (raport) Raport: najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji szansą na rozwój polskiego ogrodnictwa

Wśród priorytetowych inicjatyw Core Teamu jest upowszechnienie idei produkcji zrównoważonej. Zapewnienie w branży powszechnej i praktycznej informacji na temat celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, Europejskiego Zielonego Ładu oraz nowej Wspólnej Polityki Rolnej jako szans rozwojowych branży ogrodniczej.

W efekcie tych działań powstał raport „Najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji szansą na rozwój polskiego ogrodnictwa”.

Najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji szansą na rozwój polskiego ogrodnictwa

19 stycznia br. w Kielcach podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa odbyła się prezentacja raportu „Najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji szansą na rozwój polskiego ogrodnictwa”. Został on opracowany w ramach zadania realizowanego przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, sfinansowanego ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Za realizację zadania od strony merytorycznej odpowiadał Zespół ds. zrównoważonego rozwoju Core Team, którego liderem jest dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia AGROEKOTON.

W Raporcie znajdują się założenia, główne tezy oraz wypowiedzi liderów oraz ekspertów branży ogrodniczej. Autorzy raportu wskazują na dotychczasowe osiągnięcia branży ogrodniczej jako fundament do dalszej, zrównoważonej modernizacji polskiego ogrodnictwa.

- Wspólnie chcemy promować rozwiązania, które spowodują, że będą realizowane wszystkie trzy cele zrównoważenia: środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. W naszym raporcie, wielu ekspertów podkreśla fundamentalną zasadę: bez zapewnienia ogrodnikom opłacalności produkcji nie będzie możliwa realizacja pozostałych celów zrównoważonego rozwoju - mówił Witold Boguta, prezes KZGPOiW.

- Raport ten jest pierwszym w branży ogrodniczej dokumentem, który jako głos środowiska kompleksowo opisuje szanse i zagrożenia dotyczące jego zrównoważonego rozwoju. Liderzy branży i eksperci mówią w nim o zagrożeniach i szansach wynikających z wprowadzania Europejskiego Zielonego Ładu i strategii powiązanych, FIT for 55, od pola do stołu i strategii bioróżnorodności. Watro więc zapoznać się z tymi tematami w imię rozwoju szeroko rozumianej branży ogrodniczej naszego kraju. Bo właśnie rozwój powinien być celem naszych wspólnych wysiłków. Natomiast zagadnieniem otwartym niech pozostaną kierunki tego rozwoju - mówił dr Mirosław Korzeniowski, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Agroekoton, działającego na rzecz zrównoważonego rozwoju, innowacji w rolnictwie i produkcji żywności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI