×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zmechanizowany zbiór pestek dyni

Autor: farmer.pl 11 grudnia 2021 10:03

Zmechanizowany zbiór pestek dyni Zbiór pestek dyni już dawno został zmechanizowany/ fot. farmer.pl

Uprawa dyni bezłuskowej na pestkę w ostatnich latach zyskuje w Polsce na popularności. Przyczynia się do tego dobra opłacalność, ale przede wszystkim możliwość zmechanizowania zbioru.

Jeśli nie ma się do czynienia z nowoczesną uprawą dyni na pestkę, może się wydawać, że to działalność niszowa wymagająca dużego nakładu siły roboczej, a przez to mało opłacalna. Tymczasem zbiór pestek dyni już dawno został zmechanizowany i pozwala na uprawę tej rośliny na szerszą skalę.

Na pestkach dyni można zarobić

Zanim jednak przyjrzymy się dokładniej niezbędnym maszynom i ich cenom, sprawdźmy, ile można zarobić na pestce dyni. W chwili przygotowania tego tekstu suchą pestkę dyni (bezłuskową) skupowano po cenie od 12,5 do 14 tys. zł za tonę. Przeciętna wydajność z jednego hektara pestki po wysuszeniu waha się od 500 do 800 kg, a w przypadku odmian hybrydowych może sięgnąć nawet 1200 kg. Przychód może więc wynieść od 6 do nawet 17 tys. zł z 1 ha. Trzeba jednak pamiętać o kosztach produkcji. Założenie plantacji nie jest zbyt kosztowne, nasiona odmian populacyjnych kosztują ok. 400 zł/ha, a hybrydowych ok. 1000 zł/ha. Wymagane nawożenie jest zbliżone do potrzeb zbóż (im bogatsze, tym większa szansa na duży plon).

Jednak główne koszty związane są ze zbiorem i suszeniem, które to wymagają specjalistycznego sprzętu. Cena usługowego zbioru na ogół wynosi ok. 1000-1200 zł za/ha i obejmuje zgarnianie dyni na wałki oraz jej omłot (w zależności on kombajnu zbiór 1 ha trwa od 1,5 do 3 h).

Na temat mechanizacji zbioru pestek dyni przeczytasz w serwisie farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI