Zimowe cięcie sadów - jakie stawki za cięcie ręczne i mechaniczne?

Autor: AGT / www.sadyogrody.pl 22 listopada 2021 10:00

Zimowe cięcie sadów - jakie stawki za cięcie ręczne i mechaniczne? Prawidłowe cięcie sadu jest jednym z istotnych elementów które mają duży wpływ na wysokość i jakość plonów. / fot. shutterstock

Prawidłowe cięcie sadu jest jednym z istotnych elementów które mają duży wpływ na wysokość i jakość plonów. Jak w tym roku kształtują się stawki za cięcie ręczne i mechaniczne?

Jak kształtują się stawki za cięcie zimowe? 

Z roku na rok stawki za cięcie rosną. W 2018 roku było to 120/150 zł za osobę/dzień - średnio przy 9 - 10 godzinnym dniu pracy. W kolejnym roku przedział cenowy wzrósł do 190 zł. W roku ubiegłym było to nawet 180-200 zł. 

Sekator elektryczny do cięcia sadu – czy warto?

Jak kształtują się stawki w tym roku? Obecnie stawki za cięcie wynosi od 180 do 220 zł w zależności od lokalizacji. Istnieją również pogłoski o cenach sięgających nawet 250 zł. W przypadku stawek godzinowych trzeba się liczyć z kosztami rzędu 20-30 zł/h. 

Zimowe cięcie sadu - jak usprawnić pracę?

Już w ubiegłym roku sadownicy narzekali na wysokie stawki za cięcie sadu, jednak mimo wysokich cen i tak trudno było o taką ekipę, ponieważ mieli pracę aż do maja/czerwca. 

Rośnie zainteresowanie cięciem mechanicznym 

Od kilu lat wraz ze wzrostem cen za cięcie ręczne rośnie zainteresowanie cięciem mechanicznym sadu. Tego typu cięcie ma grono zwolenników, jak i przeciwników jednak z pewnością jest to duża oszczędność czasu. Aczkolwiek po przeprowadzeniu tego typu cięcia konieczne jest przeprowadzenie korekty ręcznej.

Mechaniczne cięcie sadów - jak osiągnąć dobre wyniki?

W ubiegłym roku stawki za cięcie mechaniczne wahały się od 150 do 200 zł. Obecnie stawki wzrosły - wahają się między 180 a 220 zł co ma pokryć koszty paliwa, amortyzacji i pracy. Dużo zależy również od rodzaju listwy - cięcie listwą pionową jest tańsze niż listwą pionową i poziomą. 

Jednak trudna sytuacja na rynku jabłek i nich niskie ceny mogą spowodować, że większość sadowników samodzielnie lub z pomocą domowników przeprowadzi w tym sezonie cięcie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI