Zimowa konserwacja opryskiwacza - o czym musisz pamiętać?www.sadyogrody.pl - 30 listopada 2020 16:42


Wchodzimy w czas kiedy pracy w sadzie jest mniej, co staje się doskonałym momentem na przygotowanie maszyn do przechowywania w okresie zimowym. Dokonanie przeglądu opryskiwacza oraz jego niezbędnych napraw może w znaczący sposób wydłużyć okres jego bezawaryjnej pracy w kolejnym sezonie.


Opryskiwacze sadownicze to maszyny eksploatowane praktycznie przez cały sezon, o które trzeba należycie zadbać tym bardziej, kiedy nie są przechowywane w ogrzewanych garażach.

Kilka zasad przygotowania opryskiwacza do sezonu zimowego:

Podstawą jest, aby po ostatnim zabiegu pamiętać o tym, żeby w zbiorniku opryskiwacza zostało jak najmniej stosowanego środka chemicznego. Powinniśmy zacząć od tego, aby cały opryskiwacz dokładnie umyć z zewnątrz nie zapominając o wszystkich jego podzespołach. Takie działanie ułatwi nam zweryfikowanie wszelkiego rodzaju usterek oraz usunie resztki środków ochrony roślin.

Drugą częścią procesu jest pozbycie się wody z całego układu cieczowego. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym będzie usunięcie wody w sposób mechaniczny. Polega on na dokładnym odkręceniu poszczególnych zaworów tak aby woda mogła swobodnie wypływać.

Drugim sposobem jest wlanie odpowiedniego płynu niezamarzającego do zbiornika głównego, a następnie wypryskanie go wraz z wodą, która znajdowała się wewnątrz.

Nie należy także zapominać o spuszczeniu wody z pompy opryskiwacza. Przy okazji sprawdzeniu wymaga także poziom oleju w pompie opryskiwacza. Czas między wymianami określa producent pomp. Informacji należy szukać w instrukcji obsługi opryskiwacza lub pompy.

Kolejnym punktem procesu konserwacyjnego powinien być ogólny przegląd stanu technicznego i wymiana zużytych części, co więcej, należy także zwrócić uwagę na stan osłon wszystkich elementów ruchomych. Należy przejrzeć rurki, złącza i zawory pod kątem uszkodzeń, przetarć czy pęknięć.

Następnym ważnym elementem będzie oczyszczenie filtrów oraz ich sprawdzenie: pęknięta siatka filtra może w krótkim czas doprowadzić do rozkalibrowania rozpylaczy przez dostające się do nich wówczas zanieczyszczenia.

Przed zimą warto sprawdzić jakość rozpylaczy. Należy pamiętać, że rozpylacze są bardzo delikatnymi elementami, może się więc zdarzyć, że będą wymagały wymiany. Przy okazji oględzin możemy rozważyć też zmianę średnicy rozpylaczy lub ich typu (np. na ultra – drobnokropliste lub inżektorowe). Jednak wówczas konieczne będzie obliczenie wydatku nowych rozpylaczy.

Po dokładnym umyciu opryskiwacza widoczne stają się miejsca z uszkodzoną powłoką lakierniczą. Gdy opryskiwacz już wyschnie, należy oczyścić i odtłuścić miejsca w których obserwujemy ubytku lakieru a następnie zamalować je farbą antykorozyjną.

Na koniec należy przesmarować wszystkie punkty smarowania zgodnie z instrukcją obsługi. Najczęściej występujące punkty smarowania w opryskiwaczach sadowniczych to np. krzyżaki wału przekaźnika mocy, rury wału przekaźnika mocy i łożyska osłony wału przekaźnika mocy. Uwagi wymagają także odkryte elementy metalowe jak siłowniki hydrauliczne, przeguby i prowadnice.

Po zakończeniu tych czynności opryskiwacz najlepiej jest schować w zadaszonym miejscu. Warto podnieść opryskiwacz a następnie zmniejszyć ciśnienie w oponach. 

Zamierzasz kupić/ sprzedać opryskiwacz sadowniczy? Możesz skorzystać z naszego nowego serwisu ogłoszeniowego Giełda Rolna!