×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zielony Ład nie musi oznaczać zmiany skali produkcji (wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 14 kwietnia 2022 12:34

Zielony Ład nie musi oznaczać zmiany skali produkcji (wideo) Zielony Ład nie musi oznaczać zmiany skali produkcji/ fot. pixabay

Wielu sadowników boi się Zielonego Ładu. Z drugiej strony wiele grup producenckich i wielu sadowników od lat w tym kierunku podąża. Uprawiamy zgodnie z zasadami integrowanej produkcji, uzyskujemy i odnawiamy certyfikaty Global G.A.P, standard BRC i inne. Nie powinniśmy myśleć w kategoriach jakiejś rewolucji.

- Problem z Zielonym Ładem jest wtedy kiedy nie ma w tym procesu zmian a chodzi o szybką zmianę za wszelką cenę. Nie róbmy rzeczy gwałtownie. Jeżeli mówimy o konieczności wycofania niektórych substancji w środkach ochrony roślin, to róbmy to, ale w sposób zaplanowany i powoli. Róbmy to w momencie, jak już będziemy pracować nad zamiennikami. Źle by się stało dla sadowników, dla producentów, gdybyśmy to zrobili zbyt gwałtownie, co oznacza w okresie kilku lat – mówi Zbigniew Chołyk, prezes Grupy Stryjno-Sad i konsorcjum LubApple.

- Nie możemy obrzucać się wszędzie hasłami, że „Zielony Ład zniszczy nasze rolnictwo”. Myślę, że wprowadzi dużo zmian, ale nie musi zmienić skali produkcji. Kluczowa jest jakość i to jak wykorzystamy wielki trend, w kierunku zrównoważenia produkcji i wielu innych aspektów naszego życia - dodaje Zbigniew Chołyk.

Praca Core Teamu ma dziś na celu zmianę postrzegania Zielonego Ładu i uporządkowania informacji, które powinni dostać rolnicy i sadownicy.

Zobacz także: 

Łuska o Zielonym Ładzie: szybko osiągniemy cele unijne

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI