×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zerowy VAT na nawozy to pozorna pomoc dla rolników

Autor: AGT / www.sadyogrody.pl 11 stycznia 2022 15:25

Zerowy VAT na nawozy to pozorna pomoc dla rolników Partia rządząca postanowiła w inny sposób wesprzeć rolników w związku z rosnącymi cenami nawozów. / fot. shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział działania w związku z Tarczą Antyinflacyjną 2.0. Jednym z nich jest obniżenie podatku VAT do zera na nawozy. Czy jest to realna pomoc dla rolników?

Ceny nawozów biją rekordy. W ostatnim czasie słychać było propozycje różnych formach wsparcia rolników. Izby rolnicze chciały dotacje do zakupu nawozów - 500 lub 1000 zł dopłaty do nawozów w formie zwrotu do faktury. 

Obniżka VATu na nawozy 

Partia rządząca postanowiła w inny sposób wesprzeć rolników w związku z rosnącymi cenami nawozów. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki ogłosił obniżkę VATu na nawozy. Ale czy jest to faktycznie realna pomoc dla rolników? 

Morawiecki zapowiedział obniżkę podatku VAT na nawozy

Niestety. Obniżka VATu na nawozy jest doskonałym chwytem marketingowym. Czynni podatnicy VAT - de facto duża cześć rolników - odzyskują go w całości. Jednak będą musieli go zapłacić za sprzedane produkty, bez możliwości odzyskania tego podatku za zużyte materiały do produkcji. Obniżkę podatku VAT odczują wyłącznie rolnicy ryczałtowi o ile pośrednicy tego  nie wykorzystają do zwiększenia swoich zysków. 

Czy o taką pomoc chodziło? 

Jeden z czytelników na facebookowej grupie zauważył: Kpienie z ludzi w żywe oczy.  90% rolników towarowych rozlicza VAT, wiec to nic nie zmieni, ba oni będą więcej VAT oddawać do budżetu czyli będzie dla nich drożej!

Pan Andrzej napisał: Jak zerowy vat na nawozy to proszę o zerowy vat na sprzedaż produktów z gospodarstwa To będzie pomoc a tak to tylko czysty PR. Bo w obrocie gospodarczym chodzi o to by równoważyć vat należny i naliczony , a nie aby być płatnikiem netto do budżetu. Gdzie my żyjemy?? Za kogo wy nas macie?

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI