Ocena zawiązków na plantacjach krajowych borówek

- Na plantacjach borówek mimo niekorzystnych warunków na wiosnę, czyli chłodu i suszy kwitnienie owoców było dobre. Borówka w tym roku, według moich obserwacji kwitła bardzo długo, wiec zapylacze miały dużo czasu na wykonanie swojej pracy. Tym samym tegoroczne zawiązanie owoców ocenić można jako dobre. Zawiązki na dopilnowanych plantacjach są wyrównane a owoce już stosunkowo duże - mówi Bartłomiej Drzazga, Product Manager ds. Upraw Sadowniczych w firmie Timac Agro Polska.

Odmiana Bluecrop/ fot. Bartłomiej Drzazga
Odmiana Bluecrop/ fot. Bartłomiej Drzazga

- Na części odmian widać duże zróżnicowanie w wielkości zawiązków. Może to sugerować rozciągnięcie się zbiorów w czasie. Podziały komórkowe już się skończyły, teraz owoce przyrastają na objętość – wskazuje Bartłomiej Drzazga z Timac Agro Polska.

Last Call, Lubelszczyzna/ fot. Bartłomiej Drzazga
Last Call, Lubelszczyzna/ fot. Bartłomiej Drzazga

Plantacja w powiecie Staszowskim, woj. Świętokrzyskie/ fot. Bartłomiej Drzazga
Plantacja w powiecie Staszowskim, woj. Świętokrzyskie/ fot. Bartłomiej Drzazga

Misecznik, pryszczarek i zwójka na plantacjach borówek

Jak informuje Bartłomiej Drzazga na niektórych plantacjach problemem jest presja misecznika i pryszczarka, duży problem przed kwitnieniem stanowiła także zwójka.

Pryszczarek/ fot. Bartłomiej Drzazga
Pryszczarek/ fot. Bartłomiej Drzazga

- Presja misecznika jest wyraźna. Misecznik widoczny był nawet na plantacjach, na których wiosną były wykonywane zabiegi preparatami olejowymi. Niestety ochłodzenie, które miało miejsce w kwietniu i przymrozki uniemożliwiły kolejny zabieg. Pryszczarek również stanowi problem w borówce. Jeśli przegapiło się wykonanie zabiegu na pryszczarka w odpowiednim czasie, to obecnie pędy wierzchołków są już mocno zaatakowane. Oczywiście ten rok charakteryzuje się także sporą presja zwójek. Pominięcie lub przegapienie zabiegu w tym przypadku skutkowało tym, że wyrządziły one spore szkody w okresie przed kwitnieniowym i około kwitnieniowym. Widzimy to, że zwójki dosyć silnie porażały plantacje, dając spore problemy - mówi ekspert.

Presja misecznika/ fot. Bartłomiej Drzazga
Presja misecznika/ fot. Bartłomiej Drzazga

Presja misecznika/ fot. Bartłomiej Drzazga
Presja misecznika/ fot. Bartłomiej Drzazga

Wiosenne przymrozki także mają odbicie na niektórych plantacjach borówek. Część upraw została mocno dotknięta uszkodzeniami.

- Są plantacje, które dotknęła fala późnych przymrozków. Niestety sam wdziałem plantacje na których uszkodzenia poprzymrozkowe były bardzo duże np. w odmianie CHANDLER. Natomiast generalnie, w mojej ocenie, plantacje są w bardzo dobrej kondycji. Na monitorowanych plantacjach, które plantatorzy dobrze chronili nie zauważyłem chorób grzybowych – mówi Bartłomiej Drzazga.

Zalecenia nawozowe od Timac Agro Polska

- Na ten moment rekomenduje zastosowanie SEACTIV ELITE- to jest nasz preparat wapniowy, który dodatkowo w składzie ma azot, potas i bor, co jest unikatowym połączeniem. Z jednej strony wapń działa na budowanie jakości pozbiorczej. Bor wpływa na pobieranie i transport wapnia w roślinie, a azot oraz potas działają plonotwórczo. To wszystko połączone jest z naszym kompleksem biostymulującym SEACTIV, który działa antystresowo i sprawia, że składniki pokarmowe są szybciej przyswajalne przez roślinę. Jako drugi produkt warto zastosować naszą nowość KAORIS, który teraz również może być stosowany. KAORIS poprawia pobieranie wapnia i jego transport do owoców, a dodatkowo sprawia, że owoce maja lepszy tzw. shelf-life poprzez wzmocnienie ścian komórkowych owoców. To są dwa produkty „na teraz”, które zalecamy.

Cargo.jpg
Cargo.jpg

- Oczywiście niezbędna jest także fartygacja. Odpowiedni będzie nawóz z przewagą potasu jak KSC 3 czerwony. Także koniecznym jest podanie wapnia przez fertygację-w tym przypadku odpowiedni będzie nawóz KSC 7 perłowy. Preparaty należy rozpuszczać w dwóch osobnych zbiornikach. Jeżeli posiadamy tylko jeden zbiornik, konieczne jest zastosowanie naprzemienne – podsumowuje ekspert Timac Agro.