×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zabiegi regenerujące system korzeniowy truskawek po intensywnych opadach deszczu (zdjęcia)

Autor: dr hab. Zbigniew Jarosz/ Doradca Jagodowy 07 lipca 2020 10:50

Po okresie obfitych opadów deszczu, podczas których w niektórych rejonach kraju w ciągu kilku dni spadło nawet 200 mm opadu, pojawiły się problemy z niewydolnością systemu korzeniowego oraz z chorobami odglebowymi. W efekcie na plantacjach często obserwuje więdnięcie roślin pomimo optymalnie uwilgotnionej gleby.

Z powodu okresowego nadmiaru wody na wielu plantacjach pojawiają się również uszkodzenia owoców przez grzyby z rodzaju Phytophtora sp. wywołujące skórzastą zgniliznę owoców. Choroba ta objawia się nagłym pojawieniem się specyficznych suchych plam o zabarwieniu żółtawo-różowawym, przez co łatwo ją odróżnić od infekcji szarej pleśni atakującej owoce zazwyczaj od strony szypułki i tworzącej charakterystyczny nalot. Objawem charakterystycznym dla tej choroby jest również nietypowa „kwaśna” i drażniąca nos woń zaatakowanych owoców. Problemy z niewydolnością systemu korzeniowego oraz chorobami odglebowymi są szczególnie uciążliwe na glebach ciężkich, zlewnych i słabo przepuszczających wodę.

Aby poprawić napowietrzenie gleby oraz wydolność systemu korzeniowego należy wykonać blok zabiegów z użyciem specjalistycznych produktów. Pierwszym krokiem jest zastosowanie nawozu zawierającego fosforyny, który zablokuje rozwój grzybów z rodzaju Phytophtora sp. Przykładem takiego nawozu jest Fosactiv Fertygacja – produkt przeznaczony do dokorzeniowej aplikacji wraz z podlewaniem (3-5 l na ha) lub Fosactiv Foliar – produkt przeznaczony do oprysków pozakorzeniowych (1-4 l na ha).

Kolejnym etapem jest wykonanie zabiegów agrotechnicznych poprawiających strukturę ryzosfery oraz funkcjonowanie sytemu korzeniowego. W tym celu niezbędne jest zastosowanie preparatu zawierającego kwasy humusowe. Może to być Goteo w dawce 3-5 l na ha, H-850 w dawce 2-3 kg na ha lub Humik w dawce 3-5 l na ha. Zastosowanie kwasów humusowych wpływa głownie na poprawę struktury zalanej gleby, rozluźnienie jej wierzchnich warstw oraz napowietrzenie ryzosfery. Produkty zawierające kwasy humusowe najlepiej jest zastosować wraz z fertygacją lub poprzez rozlanie wzdłuż rzędów ich roztworu (np. belką polową).

Kolejnym etapem ożywienia gleby na plantacji zalanej przez wody opadowe jest zastosowanie preparatu zawierającego skoncentrowane aminokwasy doglebowe. Może to być TeeraSorb Radicular w dawce 15-20 l na ha lub Aminovital 3-5 l na ha. Dostarczenie aminokwasów do gleby ma na celu pobudzenie rozwoju korzystnej (tlenowej) mikroflory glebowej, co jest również niezbędnym elementem poprawy warunków funkcjonowania systemu korzeniowego. Na plantacjach roślin uszkodzonych przez zalanie należy również bardzo umiejętnie prowadzić nawożenie, uzupełniając dwa podstawowe składniki pokarmowe odpowiadające za odbudowę systemu korzeniowego, tj. fosfor i wapń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI