Zabiegi przeciwko parchowi gruszy na początku wegetacjiwww.sadyogrody.pl - 05 kwietnia 2017 11:58


Z sygnalizacji prowadzonej przez PIORIN wynika, że w sadach gruszowych w województwie świętokrzyskim dochodzi do wysiewu zarodników workowych parcha gruszy. W chemicznym zwalczaniu V. pirina ważne są wiosenne opryskiwania, począwszy od fazy pękania pąków do fazy czerwcowego opadania zawiązków.

Grzyb poraża wszystkie nadziemne, niezdrewniałe organy gruszy. Objawy chorobowe widoczne są najczęściej na liściach i owocach, ale patogen infekuje także ogonki liściowe, części kwiatu, działki kielicha, szypułki owoców oraz pędy i pąki.

- Zabiegi chemiczne należy wykonywać przede wszystkim zapobiegawczo, a w przypadku, gdy dojdzie do zakażeń warto zastosować preparaty o działaniu interwencyjnym. Pierwszy zabieg należy wykonać w fazie pękania pąków i ukazywania się zielonych stożków liści, kolejne w zależności od warunków pogodowych (zwilżenie liści) przeciętnie co 7-10 dni, używając fungicydów z różnych grup chemicznych. Największe zagrożenie ze strony parcha występuje w okresie kwitnienia gruszy.

Czytaj również: Konieczne lustracje na obecność miodówek w sadach gruszowych