Zabiegi na plantacjach truskawek - jak poprawić wyrastanie owoców?

Autor: Doradca Jagodowy 08 czerwca 2021 15:47

Ze względu na wyjątkowo chłodną aurę wiosną na wielu plantacjach uwidaczniają się problemy z prawidłowym wyrastaniem owoców. Rośliny pozostają w silnym stresie, co objawia się przebarwieniami na szypułkach owoców oraz przedwczesnym przebarwieniem samych owoców. Problemy te pogłębia fakt licznych uszkodzeń poprzymrozkowych, uwidaczniających się w formie deformacji owoców.

  • Na plantacjach truskawek pojawiły się problemy z deformacją owoców, to efekt licznych uszkodzeń przymrozkowych
  • W przypadku problemów z wyrastaniem owoców konieczne jest zastosowanie zabiegów niwelujących stres i wzmacniających rośliny 

Przebarwienia na szypułkach truskawek i na samych owocach

Po stwierdzeniu na plantacji powyższych objawów w pierwszej kolejności należy wykonać zabieg z użyciem nawozu zawierającego prekursory fitohormonów. Stosowanie tego typu preparatu intensyfikuje metabolizm oraz stymuluje podziały komórkowe w tworzących się owocach. Preparaty te niwelują również wewnątrzkomórkowy stres oksydacyjny powstały w wyniku zmiennych warunków pogodowych (np. przedłużających się chłodów). W zabiegu stymulującym można zastosować Maxi Grow w dawce 0,5-0.75 litr na ha, Shigeki w dawce 1,0-2,0 litr na ha lub Valkiria 1,0-2,0 l na ha. W sytuacjach skrajnego stresu i osłabienia roślin panującym chłodem dodatkowo można wykonać zabieg z użyciem typowego produktu antystresowego - biostymulatora Asahi SL w dawce 0,6 l na ha.

Uszkodzenia przymrozkowe dna kwiatowego 

Jeżeli na roślinach stwierdzono silne uszkodzenia przymrozkowe dna kwiatowego, objawiające się deformacją oraz słabym wyrastaniem owoców, warto dodatkowo zastosować dedykowany preparat intensyfikujący podziały komórkowe oraz wyrastanie owoców. Może to być Calibra w dawce 2,0 litr na ha- trzykrotny zabieg co 10 dni na wyrastające owoce. Alternatywnym zabiegiem intensyfikującym wyrastanie owoców jest jedno lub dwukrotny oprysk dedykowanym nawozem Kinactiv fruit w dawce 3,0 l na ha. Oba te produkty intensyfikują podziały komórkowe w formujących się owocach oraz poprawiają translokację związków odżywczych, co się przekłada na wzrost ich masy jednostkowej.

Łącząc powyższe nawozy ze środkami ochrony roślin lub innymi nawozami należy zawsze się upewnić co do możliwości wykonania takiej mieszanki. Dawkę cieczy roboczej oraz koncentrację agrochemikaliów należy dopasować do bieżących warunków pogodowych oraz stosowanej technologii uprawy tak aby nie spowodować fitotoksyczności. Szczególna ostrożność jest zalecana na plantacjach pozostających w silnym stresie lub podczas wykonywania zabiegów w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Środki do produkcji - sprawdź oferty na www.gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI